III wojna światowa? Rosja pokazała mocne dokumenty dotyczące Polski

III wojna światowa – o niej politycy i komentatorzy, co nie może dziwić, mówią ze sporym niepokojem. Niepokoić możemy się zwłaszcza w sytuacji, w której palcem grozi sam Władimir Putin. Gorąco zaczęło się robić już podczas obchodów 1 września. To wówczas prezydent Andrzej Duda wypowiedział słowa o tym, iż ten czarny scenariusz niestety może się ziścić. Najpewniej słyszał to Władimir Putin, który zareagował z opóźnieniem, ale niestety w swoim stylu.

Zanim przejdziemy do opisu skandalicznych poczynań, których dopuszcza się Rosja, cofnijmy się o miesiąc – do obchodów 1 września w Polsce. Rocznica wybuchu II wojny była dla Polaków dniem szczególnym. Przecież skutki tego konfliktu odczuwamy do dziś – głównie gospodarcze. Wiemy również, że III wojna światowa mogłaby być jeszcze większą tragedią.

Andrzej Duda ocenił wówczas, że ryzyko wybuchu kolejnej wojny zawsze istnieje i przywołał konflikt na Ukrainie. Jak zatem zapobiec III wojnie światowej? Głowa polskiego państwa ma prostą teorię. „Po pierwsze powinniśmy spróbować stworzyć warunki gospodarcze zapewniające dobrobyt wszystkim, tak by nikt nie chciał rozpętywać wojny; po drugie, gdy ktoś zacznie zachowywać się w sposób agresywny, społeczność międzynarodowa musi reagować szybko i zdecydowanie” – podkreślił Andrzej Duda i przy okazji wbił szpilę w niektóre państwa Europy Zachodniej. „Właśnie takiego podejścia zabrakło przed drugą wojną światową” – ocenił prezydent.

Te słowa nie spodobały się na pewno w Paryżu czy Londynie. Jednak w najbardziej skandaliczny sposób zareagował Władimir Putin. Działanie Kremla, najprawdopodobniej odnoszące się do tegorocznych obchodów w Polsce, ewidentnie mają charakter prowokacyjny. Jak się bowiem okazuje, Rosja chce „odkłamywać” historię, ale na swój specyficzny sposób.

III wojna światowa możliwa? Putin nie działa subtelnie

Mowa rzecz jasna o „odkopywaniu” kwitów sprzed kilkudziesięciu lat. Tym razem dotyczą one Polski. Oczywiście poczynania rosyjskich władz mają działania propagandowe. Przecież co roku na podobne obchody reagują w podobny sposób. Teraz jednak – jakże łaskawie – pozostawiają światu pole do interpretacji. Choć w telewizji państwowej Rosija24 zapewne konkretną interpretację przedstawiono.

Ministerstwo obrony Federacji Rosyjskiej opublikowało zestaw dokumentów archiwalnych z czasów II wojny światowej, zamieszczając je na specjalnej stronie internetowej dotyczącej paktu Ribbentrop-Mołotow. Jako cel publikacji resort wskazał „ochronę prawdy historycznej”. Bardziej pachnie to jednak III wojną światową, niż walką o wspólne dobro.

Rosja gra kwitami

Dokumenty, pochodzące ze zbiorów Archiwum Centralnego ministerstwa obrony Rosji, dostępne są na stronie pakt1939.mil.ru. Znajduje się wśród nich opis operacji bojowych sił niemieckich w Polsce we wrześniu 1939 roku, który sporządził gen. Hermann Boehme. Wojskowy ten w 1939 roku był jednym z dowódców w 2. Korpusie Armijnym Wehrmachtu, a w 1945 roku został wzięty do niewoli przez Armię Czerwoną. Boehme opisuje przygotowania bojowe sił niemieckich do ataku na Polskę i opisuje m.in. walki o Warszawę i Twierdzę Modlin. Dokument jest maszynopisem rosyjskiego tłumaczenia jego relacji. Jednak dokument, który prezentuje w formie skanu ministerstwo obrony, z powodu jakości czcionki maszynopisu jest trudny do odczytania. Kolejnym dokumentem jest sporządzona odręcznie notatka służbowa szefa Sztabu Generalnego Armii Czerwonej Borisa Szaposznikowa, datowana na 24 marca 1938 roku. Jej adresatem był ludowy komisarz obrony ZSRR Kliment Woroszyłow. Szaposznikow ocenia w notatce, jakim zagrożeniem militarnym dla ZSRR mogą być poszczególne państwa, w tym Polska. Została ona w tym dokumencie nazwana – podobnie jak Niemcy – „najbardziej prawdopodobnym przeciwnikiem”.

Wygląda zatem na to, że Rosjanie próbują zasugerować, iż Polska pod koniec lat 30. wykonywała agresywne ruchy wobec ZSRR. To oczywiście nieprawda. Na Kremlu o tym wiedzą, dlatego zaznaczają przezornie: Ministerstwo obrony podaje, że dokumenty te publikowane są po raz pierwszy. Wyraża przekonanie, że materiały te pozwolą na „wyrobienie sobie opinii o tym, jak i dlaczego w tak niełatwej sytuacji wojskowo-politycznej podejmowano te lub inne decyzje”.

źródło: III wojna światowa / dziennik.pl

OTOPRESS
OTOPRESS
Ten materiał to wynik pracy zespołowej. Lista autorów portalu: tutaj Znalazłeś/aś w naszym materiale błąd lub niedopatrzenie? Napisz do nas: [email protected]

33 KOMENTARZE

 1. Zaraz podadzą do informacji, że to Polska zaatakowała Sowietów i oni musieli się bronić,bo atak był tak zmasowany, że zagraża całemuZwiazkowiRadzieckiemu!!!!

  17
  5
 2. Nie wiem czy to przypadek ,czy celowe „oswajanie” opinii publicznej ale nie ma dnia żeby nie było u Was artykułu o III wojnie światowej.

 3. Jesteście żałośni, mieszacie ludziom w głowach. Nikt nie chce wojen. Obojętnie z jakiego rejonu pochodzimy. Każdy człowiek na świecie chce pokoju. Szatańskie media

 4. Tak dlugo juz czytamy te pierdoly i niemozemy doczekac sie kiedy tak na powaznie wybuchnie samozaglada i zakonczy ten wyzysk i ccierpienia ludzi i zwierzat zey juz dzis to nastalo a tych pierdol o wojnie swiatowej kto to jeszcze czyta pewnie nikt nawet baba wanga to do analfabetow

  3
  7
 5. A niech wybucha skończą się parady kolorowych tych z prawej nie będzie miał kto i na kim przeprowadzać aborcji jednym słowem będzie święty spokój. W społeczeństwach gdzie istnieje tak zwany dobrobyt Polska ludzie tego nie widzą ale po prostu się też zalicza do takich krajów jak to mawiali starzy ludzie „owies w dupie grzebie”. U ludzi z krajów dotkniętych tym nieszczęściem czyli wojną częściej znajdziesz pomoc i współczucie niż jeżeli z takich krajów jak nasz coś w tym jest Może ta wojna musi być.

  6
  4
 6. Putin i cała Rosja to zakłamany kraj powiedzą prawdę jak się pomylą ja osobiście z nimi nawet muchy w kiblu bym nie ubił

  8
  5
 7. Duda to głupek któremu wydaje się że ktoś się liczy z jego osobą. Każda jego wypowiedź kompromituje urząd prezydenta.

  2
  8
 8. Ruskow interesuje tylko USA tak było i tak będzie Polskę ma w dupie.. Czasami myślę że taki artykuł pisze Rusek… Strasznie się interesujesz aż za bardzo takimi pierdolami kto coś powiedział. Jak mają zaatakować to zapraszamy wkoncu padną na kolana przed Europa i będzie spokój.

 9. Ruskow interesuje tylko USA tak było i tak będzie Polskę ma w dupie.. Czasami myślę że taki artykuł pisze Rusek… Strasznie się interesujesz aż za bardzo takimi pierdolami kto coś powiedział. Jak mają zaatakować to zapraszamy wkoncu padną na kolana przed Europa i będzie spokój.

 10. Lizanie dupy Amerykanom którzy co chwile wywołują wojny napewno nie wyjdzie nam na dobre. Ciekawe czy nam pomogą jak się Rosja naprawdę wkurwi? Spakuja swoich zolnierzykow i spierdola do siebie. Wchodzimy w dupe nie temu krajowi co trzeba

 11. Wchodzimy w dupe Amerykanom i huja z tego mamy bo oni potrzebują forsy bardziej niż my. Zamiast trzymać z sąsiadem który ma wszystko bez wywoływania wojen

  6
  1
 12. Komuś się nie podoba to że piszecie o wojnie. Ja uważam ,że bardzo dobrze robicie ,a ten komu to się nie podoba niech nie czyta tej strony ,to po pierwsze ,a po drugie odrazu czuć że popuszczasz ze strachu. Ludzie zbyt długo byli w marazmie ,że niby jest wszystko OK ,a tak nie było nigdy i nie będzie. Jak by coś się miało stać ,to Jankesi ,zabraliby zydkow tych z sejmu i Senatu ,oraz prezydenta i jego rodzinie i tych innych w N. RZ. Polsce ,powywiziliby ich do USA. I bardzo dobrze ,oczyszczone byłoby to państwo chociaż z. zydkow.

 13. Przy tym Rządzie wszystko jest mozliwe ! Zaczepki na kazdym kroku, tylko pytam Z CZYM MY DO ROSJI .? Ludzie, którzy tu się wypowiadają to dzieci we mfle, nie mające pojęcia o wojnie.Nasz Prezydent myśli, że Ameryka przyjdzie Mu z pomocą? Tak myślą nie poważni ludzie

  3
  3
 14. Rosja nigdy nie była i nie będzie przyjazna dla Polski a szkoda, bo zwykli ludzie mający wiedzę o wojnie nigdy jej nie będę chcieli doświadczyć

 15. Niestety dziś tak samo, jak wtedy, nie budujemy dobrych relacji z sąsiadami. W 1939 roku Polska była skłócona ze wszystkimi wokół, przyjazna nam był tylko Rumunia.

 16. Chyba Rosjanie nie doczytali jaka była postawa Marszałka Piłsudskiego wobec tych, którzy po 1920 r chcieli walczyć dalej i iść „na Moskwę”… Wtedy im przypomniał nie tylko rok 1610, gdy już raz zajęliśmy Moskwę, ale po 4 latach Moskale uznali nas za AGRESORA i OKUPANTA bo zatęsknili za „SWOIM DZIERŻYMORDĄ”… ale przypomniał swoim generałom czym się skończyła kampania Napoleona…. Tej mądrości Marszałka zabrakło Hitlerowi…. Dopóki ROSJANIE SAMI nie zrobią porządku ze swoimi „elitami”, to NIKT IM nie będzie w stanie pomóc… bo to tak, jak wtrącanie się w sprawy drugiego małżeństwa… Odczułem to kiedyś na własnej skórze. Byłem z żoną w Łodzi… nagle na ulicy słyszę przeraźliwy krzyk kobiety „NIE BIJ MNIE !!!” patrzę a jakiś facet złapał kobietę za włosy i ją kopie ! Odruchowo chciałem stanąć w jej obronie a moja żona ścisnęła mnie za rękę mówiąc :”NIE WTRĄCAJ SIĘ” !! Idący obok tej pary jakiś facet złapał tego gostka za klapy i krzyknął „Jak śmiesz bić kobietę chamie !”… a ta dziewczyna podniosła się z ziemi i woła ” Co się chuju wpierdalasz w nieswoje sprawy ?!!!”… A moja żona mi powiedziała tylko jedno słowo : „WIDZIAŁEŚ ?!”

 17. Do budowania dobrych relacji trzeba DOBREJ WOLI obu stron…. ZSRR chciał „wyrezać polskich panów” a potem zrobić z nas 17 republikę… a Niemcy widzieli nas w roli „mięsa armatniego” i parobków … Dziś też jest TAKIE SAMO MYŚLENIE ! My proponujemy WOLNOŚĆ, RÓWNOŚĆ i SOLIDARNOŚĆ wszystkim narodom Europy Środkowej w ramach „Międzymorza ABC”… i taki układ MA SENS i SZANSĘ NA SUKCES !

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najnowsze informacje

Wasyl Wasyłyk pokazał ukochaną. Miał ku temu wyjątkowy powód

Wasyl Wasyłyk zyskał popularność w Polsce dzięki roli w "Koronie Królów". Co prawda, ukraiński aktor wystąpił wcześniej w głośnym filmie "Wołyń", jednakże dopiero rola...

Co on wygaduje? Internauci śmieją się ze słów Trzaskowskiego na wiecu (WIDEO)

Rafał Trzaskowski prowadzi intensywną kampanię wyborczą. Polityk nie ustrzega się jednak wpadek oraz niefortunnych wypowiedzi. Jedna z nich obiegła internet i wywołała rozbawienie wśród...

Powiedział to Nitrasowi w twarz na ulicy. Poseł PO zwiał (WIDEO)

Sławomir Nitras to jeden z najbardziej agresywnych posłów Platformy Obywatelskiej. Ostatnio głośno było o nim za sprawą jego starcia z Sebastianem Kaletą. Teraz kosa...

Wirusolog mówi o epidemii Covid-19 w Polsce. Ma dla nas dobre wieści

Prof. Włodzimierz Gut, znany wirusolog, udzielił wywiadu Polskiemu Radiu 24. Podczas rozmowy odniósł się do rozwoju epidemii koronawirusa w Polsce. Naukowiec ma dla nas...

Monika Zamachowska znów o polityce. Pod wpisem zrobiło się gorąco

Odkąd Monika Zamachowska przestała pracować w telewizji publicznej zaczęła wyjątkowo chętnie dzielić się swoimi spostrzeżeniami w mediach społecznościowych. Dziennikarka wypowiada się na tematy związane...

ZOBACZ KONIECZNIE

Donald Tusk złożył Kaczyńskiemu niespodziewaną propozycję!

Donald Tusk lubi dolać oliwy do ognia. Były premier naszego kraju, w okresie kampanii wyborczej, czyni to za pośrednictwem Twittera. Teraz zwrócił się bezpośrednio...

Szok. Trzaskowski uderza w LGBT i traci głosy lewicy?

Tego nie spodziewał się nikt. Rafał Trzaskowski wyprowadził mocny cios w kierunku środowisk LGBT. Przy okazji oświadczył, że zgadza się z prezydentem Andrzejem Dudą. Trwa...

Skandal na spotkaniu z Dudą. Polityk pokazał szokujący film (WIDEO)

Joachim Brudziński, polityk Prawa i Sprawiedliwości, opublikował na swoim profilu skandaliczne nagranie. Widać na nim, jak przeciwnicy Andrzeja Dudy wykrzykują obraźliwe hasła na spotkaniu...

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Wasyl Wasyłyk pokazał ukochaną. Miał ku temu wyjątkowy powód

Wasyl Wasyłyk zyskał popularność w Polsce dzięki roli w "Koronie Królów". Co prawda, ukraiński aktor wystąpił wcześniej w głośnym filmie "Wołyń", jednakże dopiero rola...

Co on wygaduje? Internauci śmieją się ze słów Trzaskowskiego na wiecu (WIDEO)

Rafał Trzaskowski prowadzi intensywną kampanię wyborczą. Polityk nie ustrzega się jednak wpadek oraz niefortunnych wypowiedzi. Jedna z nich obiegła internet i wywołała rozbawienie wśród...

Powiedział to Nitrasowi w twarz na ulicy. Poseł PO zwiał (WIDEO)

Sławomir Nitras to jeden z najbardziej agresywnych posłów Platformy Obywatelskiej. Ostatnio głośno było o nim za sprawą jego starcia z Sebastianem Kaletą. Teraz kosa...

Wirusolog mówi o epidemii Covid-19 w Polsce. Ma dla nas dobre wieści

Prof. Włodzimierz Gut, znany wirusolog, udzielił wywiadu Polskiemu Radiu 24. Podczas rozmowy odniósł się do rozwoju epidemii koronawirusa w Polsce. Naukowiec ma dla nas...

Monika Zamachowska znów o polityce. Pod wpisem zrobiło się gorąco

Odkąd Monika Zamachowska przestała pracować w telewizji publicznej zaczęła wyjątkowo chętnie dzielić się swoimi spostrzeżeniami w mediach społecznościowych. Dziennikarka wypowiada się na tematy związane...

Dagmara Kaźmierska zelektryzowała fanów swoim pomysłem. To byłaby sensacja!

Dagmara Kaźmierska każdą swoją wypowiedzią wywołuje lawinę komentarzy. Nie inaczej było tym razem. Gwiazda "Królowych Życia" właśnie wpadła na pomysł. Reakcja fanów była natychmiastowa....

Hazal Subasi pozuje pod prysznicem. Zdjęcia zrobił partner aktorki?

Niewątpliwie Hazal Subasi może pochwalić się idealną sylwetką. Gwiazda "Więźnia Miłości" właśnie zaprezentowała swoje niewątpliwe walory fizyczne. Tym razem pokazała fotki, które zrobiono jej...