T

Trzynasta emerytura w tym roku będzie wcześniej. Sprawdź kiedy i ile dostaniesz

Trzynasta emerytura w tym roku będzie wcześniej. Sprawdź kiedy i ile dostaniesz
Trzynasta emerytura trafi do emerytów już niebawem. Dotąd dodatkowe świadczenie otrzymywali oni w maju. W tym roku pieniądze trafią do nich nieco wcześniej. Wiemy, kiedy dokładnie i jaka będzie wysokość wypłacanego świadczenia. 

Według Dziennika Polskiego powodem, który przyczynił się do zmiany terminu wypłat, są wybory prezydenckie, które mają się odbyć w maju. Media spekulują, że przez szybsze wypłacenie trzynastych emerytur rząd dąży do tego, by przed głosowaniem zyskać więcej wyborców.

Pod koniec lutego zatwierdzono wnioski o trzynastą emeryturę. Dotychczas wypłacano ją w maju, w tym roku jednak rząd zdecydował się przyspieszyć termin wypłat i trafi ona do rąk emerytów już z kwietniową emeryturą i rentą. Świadczenie te otrzyma każdy, kto ma status emeryta na dzień 31 marca 2020 roku. Jeżeli pracownik zdecyduje się przejść na emeryturę dopiero w kwietniu, to trzynasta emerytura będzie mu przysługiwała dopiero w przyszłym roku.

Rząd zaproponował, by od 2020 roku, trzynastka była rozwiązaniem stałym, które będzie wypłacane każdego roku. W tym roku będzie ona kosztować budżet aż 11,75 miliarda złotych. Emeryci w ramach dodatkowego świadczenia otrzymają 1200 złotych brutto, czyli najniższą emeryturę, jaka obowiązuje w 2020 roku. Warto dodać, że emeryci otrzymają świadczenie automatycznie. Nie będzie potrzebne składanie żadnych wniosków, nie obowiązuje także żaden próg podatkowy. Należy się ona wszystkim, którzy regularnie pobierają pieniądze z ZUS, KRUS czy świadczenie mundurowe.

14. emerytura w 2021 roku.

Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej w TVP Info informuje, że czternasta emerytura będzie wypłacana dopiero w listopadzie 2021 roku. Kobieta dodaje również, że projekt ustawy jest już przygotowany i niedługo ma trafić pod obrady rządu, a następnie do parlamentu. W przypadku „czternastki” obowiązywać będą jednak pewne zasady. Jej wypłata będzie zależna od spełnienia kryterium dochodowego. Przewidziano także „złotówkę za złotówkę” po przekroczeniu określonego kryterium dochodowego.

 

Popularne na otopress.plKONIECZNIE ZOBACZ