C

Chiny rekompensują światu wybuch pandemii. Pierwszy samolot wyląduje w Polsce 26 marca

Chiny rekompensują światu wybuch pandemii. Pierwszy samolot wyląduje w Polsce 26 marca
Chiny chcą przeprosić świat za wybuch pandemii koronawirusa. Do wielu krajów przylecą samoloty z potrzebnym sprzętem i ekspertami. Pierwszy z nich wyląduje w Polsce już 26 marca. 

Samoloty, które będą leciały z Chin będą przepełnione respiratorami, milionami maseczek ochronnych oraz ekspertami. Według informatorów eksperci zostaną oddani do dyspozycji rządów krajów dotkniętych epidemią. Chiny w ten sposób chcą nieco ocieplić swój wizerunek i przekonać wszystkich, że wybuch pandemii nie jest ich winą.

– Od ponad tygodnia trwa ofensywa wizerunkowa Chin w Europie, które chcą zatrzeć fakt, że nieszczęście epidemii wyszło z Wuhan. Chińczycy pokazują się teraz jako kraj, który pokonał problem i służy innym krajom swoim doświadczeniem, udostępnia i sprzedaje sprzęt medyczny. Co więcej, przy użyciu stosunkowo skromnych środków, ta ofensywa wizerunkowa im się całkiem nieźle udaje – komentuje Sławomir Majman, ekspert stosunków międzynarodowych.

W wyniku porozumienia pomiędzy prezydentami Polski i Chin pierwszy samolot ma dotrzeć do naszego kraju jeszcze w tym tygodniu. Na jego pokładzie znajdować się będzie sprzęt niezbędny do walki z pandemią. Będzie to między innymi materiał ochronny i sprzęt medyczny. Według ustaleń pierwsza przesyłka trafi do Polski bezpłatnie. Kolejne dostawy odbędą się na zasadach komercyjnych.

Polska otrzyma w prezencie 10 tysięcy testów, 20 tysięcy maseczek N-95, 5 tysięcy kombinezonów ochronnych, 5 tysięcy gogli, 10 tysięcy jednorazowych rękawiczek medycznych i 10 tysięcy okryć na buty.

– Dobrze się stało, że Andrzej Duda podjął takie uzgodnienia. Miał okazję wykorzystać chiński pomysł na dyplomację medyczną – dodaje Majman.

Transport ze sprzętem z Chin dotarł już do Włoch i Hiszpanii. Rząd Czech z kolei zakontraktował już setki ton sprzętu medycznego. Od 16 marca do 22 kwietnia utworzono specjalny most powietrzny pomiędzy tymi krajami. Czeskie media podają, że w przyszłym tygodniu każdy obywatel ich kraju ma otrzymać maseczki ochronne, które trafią do ich kraju prosto z Chin.

Popularne na otopress.pl

Loading RSS Feed
Loading RSS FeedKONIECZNIE ZOBACZ