P

Przełożenie Komunii Świętej przez koronawirusa. Kościół reaguje

Przełożenie Komunii Świętej przez koronawirusa. Kościół reaguje
Kościół postanowił odnieść się do pogłosek na temat przesunięcia daty Komunii Świętej. Wszystko przez panującą pandemię koronawirusa. Rodzice są wyraźnie zaniepokojeni o zdrowie swoich pociech. 

Komunia Święta jest bardzo ważnym wydarzeniem w życiu każdego dziecka. Niemal każdy z niecierpliwością wyczekuje dnia, kiedy po raz pierwszy przyjmie podczas mszy Ciało Chrystusa. Okazuje się jednak, że w tym roku uroczystość ta może odbyć się w innym terminie. Przyjęło się, że Komunia zawsze odbywa się w maju. Wśród rodziców dzieci komunijnych zrodziło się więc pytanie, czy w związku z rozwojem sytuacji związanej z pandemią, kościół zdecyduje się przesunąć błogosławieństwo na inny termin.

Terminy Komunii Świętej ustala indywidualnie każda parafia. Nie wykluczono jednak, że przez pandemię uroczystość odbędzie się w innym terminie. W związku z kwarantanną zdecydowano się wydać dyspensę usprawiedliwiającą wiernych, którzy z obawy o własne zdrowie chcą pozostać w swoich domach. Możliwe, że w związku z podjętymi działaniami, które mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się choroby, sytuacja zostanie opanowana, warto jednak brać pod uwagę wszelkie ewentualności. Na razie wszystkie zasady obowiązują do świąt wielkanocnych, niewykluczone jednak jest, że może to ulec przedłużeniu.

W trosce o zdrowie dzieci, wielu rodziców sugeruje w swoich parafiach zmianę terminu Komunii Świętej. Co na to kościół?

Konferencja Episkopatu Polski nie podjęła jeszcze ostatecznej decyzji, a biskupi przez cały czas obserwują rozwój sytuacji. Rzecznik diecezji rzeszowskiej, Tomasz Nowak informuje, że jeśli sytuacja nie ulegnie poprawie, Komunia Święta odbędzie się w innym terminie.

– Uroczystości I Komunii Świętych oraz liturgie z udzielaniem sakramentu bierzmowania młodzieży odbędą się dopiero po przywróceniu normalnego funkcjonowania szkół. Wówczas też zostanie ogłoszony szczegółowy harmonogram tych celebracji. Na chwilę obecną trudno powiedzieć, czy to będzie w zaplanowanych terminach, czy trzeba będzie wyznaczyć nowe – powiedział duchowny.

Możliwe zatem, że większość uroczystości odbędzie się dopiero jesienią. Kościół podkreśla jednak, by być dobrej myśli i wciąż przygotowywać swoje dzieci do przyjęcia sakramentu w pierwotnie zaplanowanym terminie.

Popularne na otopress.plKONIECZNIE ZOBACZ