P

Pielęgniarka odkryła nowy, nietypowy objaw Covid-19. Sprawdź, jak rozpoznać obecność wirusa

Pielęgniarka odkryła nowy, nietypowy objaw Covid-19. Sprawdź, jak rozpoznać obecność wirusa
Pielęgniarka podzieliła się swoimi obserwacjami. Kobieta zdradziła, jaki nietypowy objaw zauważyła u swoich pacjentów zarażonych koronawirusem. Ten symptom uwzględniono w raporcie WHO.

Chelsey Earnest to pielęgniarka, która pracuje w domu opieki w Kirkland. Kobieta zauważyła pewną niepokojącą rzecz, która występuje u wszystkich jej pacjentów zakażonych koronawirusem. Podzieliła się swoimi obserwacjami, po czym okazało się, że ma rację i rzeczywiście jest to jeden z objawów, które mogą zwiastować obecność wirusa SARS-CoV-2 w organizmie człowieka.

Z prowadzonych obserwacji podczas opieki nad chorymi, pielęgniarka wywnioskowała, że najczęściej występującym objawem u jej pacjentów był nie tylko kaszel, duszności i gorączka, ale również zapalenie spojówek. Podczas jednego z wywiadów wyznała, że wygląd oczu pacjentów zdradzał ich stan zdrowia.

„Mieliśmy pacjentów, u których czerwone oczy były jedynym objawem, jaki zauważyliśmy, a potem trafiali do szpitala i umierali” – wyznaje pielęgniarka.

Amerykańska Akademia Okulistyki postanowiła zamieścić ważny komunikat ostrzegawczy na swojej stronie internetowej kierowany do okulistów przyjmujących pacjentów na wizyty. Uwzględnili w nim fakt, że COVID-19 może prowadzić do zapalenia spojówek. Zatem okuliści, którzy zauważają u pacjentów zaczerwienienie oczu bądź ich okolice są zobowiązani zgłosić pacjenta do szpitala.

Polskie Towarzystwo Okulistyczne idąc w ich ślady, również wystosowało oświadczenie, w którym nakazuje okulistom szczególną ostrożność.

„Objawy okulistyczne, które mogą się pojawić w przebiegu zakażenia SARS-CoV-2 wynikają z obecności wirusa w filmie łzowym i wydzielinie worka spojówkowego. Do tej pory opisano jedynie przypadki zapalenia spojówek i obrzęku spojówki wywołane obecnością wirusa SARS CoV-2” – napisali w zaleceniach.

Światowa Organizacja Zdrowia wśród pozostałych objawów wirusa, w swoim raporcie dołączyła do nich także zapalenie spojówek. Twierdzą, że jest to bardzo rzadki objaw. Stan zapalny w obrębie oczu zauważono u 0,8% pacjentów, u których testy laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem.

Popularne na otopress.plKONIECZNIE ZOBACZ