Zaskakujące wieści ws. 500 plus. Kaczyński chciał to przykryć

500 plus Kaczyński rząd PiS

500 plus zlikwidowało ubóstwo wśród dzieci? Taką tezę forsują od kilku lat politycy Prawa i Sprawiedliwości – z Jarosławem Kaczyńskim na czele. Słyszymy również, że wsparcie państwa na dobre zmieniło życie milionów rodzin. Jakie są fakty?

Pięćset złotych na dziecko to strzał w dziesiątkę. Trudno nie mieć wrażenia, że właśnie ten program PiS-u mobilizuje do głosowania na partię Jarosława Kaczyńskiego znaczną część elektoratu. Wsparcie finansowe na pewno jest odczuwalne, jednakże czy faktycznie zmieniło życie milionów rodzin? Taką tezę głosi znaczna część polityków reprezentujących obóz rządzący.

Między innymi była premier, Beata Szydło, ciągle powtarzała: „przywróciliśmy Polakom godność”. Nader często pojawiają się także głosy mówiące o tym, że polskie rodziny – dzięki programowi Rodzina 500 plus – w końcu stać na legendarne nadmorskie wakacje. Podobne tezy snuje również obecny premier – Mateusz Morawiecki. Przyjrzyjmy się więc faktom, które mogą być dla wielu bardzo zaskakujące.

DZISIAJ GRZEJE:
Szumowski powiedział, ilu byłoby zakażonych, gdyby nie ograniczenia. "Gdybyśmy nic nie zrobili"

Zaskakujące wieści ws. 500 plus. Co na to Kaczyński?

Przybory szkolne, wakacje? Niekoniecznie. Jak bowiem wynika z najnowszych danych, Polacy wcale nie przeznaczają pieniędzy płynących od państwa na dzieci. Bo przecież z myślą o dzieciach wprowadzano ten program socjalny. Oprócz używek, wśród wydatków pokrywanych z państwowych pieniędzy, wymieniane są m.in. bieżące rachunki.

BIG InfoMonitor przeprowadził badanie, w którym sprawdził, na co Polacy wydają pieniądze z 500 plus. Okazuje się, że co szósta rodzina korzysta z nich, by opłacić bieżące rachunki – podaje Business Insider.

Jednakże nie te dane są najbardziej zaskakujące. Wielu ankietowanych (blisko 20 proc.) przyznało, że dzięki 500 plus kupują w sklepach droższe produkty. Z kolei co piąty pytany przyznał szczerze, że państwowe pieniądze… odkłada.  – Co piąty ankietowany odkłada pieniądze, czego wcześniej nie robił – czytamy na łamach biznesowego serwisu. Co to oznacza?

DZISIAJ GRZEJE:
Opinia Tuska wywołała burzę! Tysiące reakcji pod wpisem

Otóż, jak widać, dla wielu beneficjentów flagowego programu socjalnego PiS, przeznaczanie pieniędzy na dzieci nie jest priorytetem. Jedni wydają je na bieżące, prywatne wydatki. Inni z kolei umieszczają je na lokacie. Wygląda zatem na to, że wsparcie jest faktycznie odczuwalne, jednakże niekoniecznie bezpośrednio przez tych, do których było kierowane. Dodatkowo pieniądze w ramach 500 plus wciąż trafiają do osób, których dochody znacznie przekraczają najniższą krajową. Prawo i Sprawiedliwość odpiera jednak zarzuty o to, że ustawa jest niedopracowana, a wręcz napisana „na kolanie”.

Skutki tego możemy bardzo boleśnie odczuć szczególnie teraz – w dobie pandemii koronawirusa.

OTOPRESS
Ten materiał to wynik pracy zespołowej. Lista autorów portalu: tutaj Znalazłeś/aś w naszym materiale błąd lub niedopatrzenie? Napisz do nas: [email protected]