Opozycja złapie oddech? Oto dowody na to, że Donald Tusk wróci do polskiej polityki

Donald Tusk kończy funkcję jako Przewodniczący Rady Europejskiej. Unia Europejska przejdzie zmiany. Andrzej Duda bez konkurencji. Czy Platforma Obywatelska.
Donald Tusk/ screen YouTube

Donald Tusk wróci do polskiej polityki? To pytanie zadają sobie zarówno sympatycy byłego premiera, jak i jego byli partyjni koledzy oraz polityczni oponenci na arenie krajowej. Środowisko przeciwne Prawu i Sprawiedliwości bez wątpienia liczy na rychły powrót wieloletniego przewodniczącego Rady Europejskiej.

Pogłoski o tym, że Tusk zechce wystartować w tegorocznych wyborach prezydenckich pojawiały się już kilka miesięcy temu. Dobiegała bowiem końca jego kadencja na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej. Spekulacje nie znalazły jednak odzwierciedlenia w rzeczywistości. Całkowicie ucichły, gdy wybrano Tuska na stanowisko przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej.

Teraz jednak pojawiają się niemal jednoznaczne poszlaki. Choć Donald Tusk nie składa oficjalnych deklaracji, to w kuluarach aż huczy. Ponadto sam premier i współzałożyciel Platformy Obywatelskiej zdaje się dawać jasne sygnały. Jakie?

Donald Tusk wróci, by walczyć z PiS-em?

Niemalże wszyscy (nawet sympatycy PO) widzą, że głównej partii opozycyjnej od kilku lat brakuje charyzmatycznego lidera. Po tym jak Tusk wyjechał do Brukseli, Platforma Obywatelska i opcje sojusznicze ponoszą praktycznie same porażki. Wieloletni lider liberalnej frakcji z bólem spoglądał na to z Brukseli. Najpierw najpewniej bolała go nieporadność Grzegorza Schetyny. Dziś z kolei – tak dowiedział się tygodnik „Wprost” – widzi rywala w Borysie Budce.

Tusk z Grasiem dosłownie cieszyli się jak dzieci, że tweet Tuska jest częściej cytowany niż jakikolwiek tweet Budki. To tylko pokazuje jak oni teraz postrzegają politykę – mówi jeden z informatorów opiniotwórczego tytułu.

Informacje dziennikarzy to jednak nie wszystko. Albowiem sam Donald Tusk wysyła na polskie podwórko jasne sygnały. Rzecz jasna mamy tutaj na myśli regularne wpisy w mediach społecznościowych. Były premier coraz ostrzej atakuje Prawo i Sprawiedliwość. W ostatnim czasie m.in. krytykuje działania rządu w obliczu pandemii koronawirusa.

POPULARNE DZIŚ: Donald Tusk rozbił bank. Wpis sprzed kilku minut podbija internet

Kolejny fakt przemawiający za tym, że Donald Tusk wróci do polskiej polityki to to, że ewidentnie ma rachunki do wyrównania z Jarosławem Kaczyńskim. Ten od dawna deprecjonuje polityczny dorobek byłego premiera i przekonuje, że partia rządząca absolutnie nie widzi w nim zagrożenia. Nie ulega jednak wątpliwości, że przebicie medialne Tuska jest dziś tak potężne, że PiS jak najbardziej może się go obawiać. Sympatycy założyciela Platformy z wypiekami na twarzy oczekują jego powrotu do macierzystej partii lub powołanie „Ruchu 4 czerwca”. Tusk jeszcze w marciu 2018 r. na pytanie o swoją przyszłość, z całą stanowczością odpowiedział: – Na pewno na emeryturę nie pójdę.

OTOPRESS
Ten materiał to wynik pracy zespołowej. Lista autorów portalu: tutaj Znalazłeś/aś w naszym materiale błąd lub niedopatrzenie? Napisz do nas: redakcja@otopress.pl
0
Chętnie poznamy Twoje zdanie, skomentuj artykułx
()
x