Dostałeś takie wezwanie z ZUS? Wyrzuć je do kosza, nie musisz płacić

ZUS
Zakład Ubezpieczeń Społecznych, zdj. poglądowe Pixabay

Zakład Ubezpieczeń Społecznych to w ostatnich dniach temat numer jeden wśród przedsiębiorców, emerytów, ale i praktycznie wszystkich Polaków. ZUS jest instytucją wypłacającą różnego rodzaju świadczenia, emerytury, wspomaga przedsiębiorców w walce z kryzysem gospodarczym, ale też pobiera składki, jak chociażby na ubezpieczenia społeczne, czy zdrowotne. Od kilkunastu tygodni skrzynki pocztowe Polaków atakowane są wezwaniami do zapłaty ww. składek. Sprawdzamy, o co tak naprawdę w tym wszystkim chodzi.

ZUS i tajemnicze wezwanie do zapłaty składek

Na skrzynki pocztowe wielu Polaków trafia tajemnicze wezwanie do uregulowania zaległych składek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Na twarzach wielu z nich rysuje się olbrzymie zaskoczenie, gdyż wszystkie składki opłacili w terminie, o co zatem chodzi?

To oszustwo. Kolejny podstęp, przygotowany przez nie mających skrupułów cyberprzestępców, którzy dosłownie zacierają ręce na pieniądze niczego nieświadomych ludzi. ZUS ostrzega przed fałszywymi mailami. Zakład Ubezpieczeń Społecznych już nie raz apelował do swoich klientów o dużą rozwagę, w odpowiednim filtrowaniu treści.

Niektórzy z klientów w ostatnich dniach otrzymali maile z informacją m.in. o braku opłaconych składek. ZUS przypomina, że drogą mailową nie kieruje do swoich klientów informacji o rozliczeniach składkowych. – możemy przeczytać na oficjalniej witrynie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Bądź czujny i nie przelewaj pieniędzy

Strona ZUS informuje także, że maile mogą się różnić od siebie treścią. Będą zawierały fałszywą informację o niezapłaconych składkach, albo też o braku wystarczającej wpłaty. Warto mieć zatem na uwadze fakt, że takie wiadomości wysyłane są przez oszustów. Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje wyraźnie, że nie komunikuje się, a także nie wysyła wezwań do zapłaty klientom poprzez e-mail.

Drogą elektroniczną ZUS kontaktuje się jedynie z tymi klientami, którzy posiadają konto na Platformie Usług Elektronicznych i wybrali taką właśnie formę kontaktu. Mail w takim przypadku jednak zawsze zawiera imię i nazwisko konkretnego pracownika ZUS. – czytamy dalej.

Ponadto Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega klientów, aby nie otwierać takich wiadomości. Najlepiej wyrzucić je od razu do kosza. W każdym e-mailu może być zawarty link, który posłuży oszustom do zainstalowania na naszych urządzeniach oprogramowania wykradającego poufne dane.

W sytuacji, gdy otrzymamy podejrzany e-mail, zawsze możemy skontaktować się z Centrum Obsługi Telefonicznej (22 560 16 00). Możemy też zasięgnąć informacji w najbliższej placówce ZUS. Więcej szczegółów na oficjalnej stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.