Google alarmuje! Nowe sposoby na kradzież danych

Google

Oszuści prześcigają się w pomysłach, dzięki którym będą mogli wykraść Twoje dane. Google na bieżąco aktualizuje listę wykrytych sposobów, których używają przestępcy. Jednak zanim do tego dojdzie mogą już mieć dostęp do kont społecznościowych, kamery, mikrofonu lub nawet aplikacji bankowej.

Przedsiębiorstwo Google zamieszcza ostrzeżenia dotyczące szkodliwych aplikacji, które pojawiły się w sklepie play oraz stara się je usuwać. Jednak Ty również musisz pamiętać by wykasować je ze swojego telefonu. Każdego dnia powstają nowe aplikacje oraz sposoby, które mogą wykraść wiele informacji dlatego warto być czujnym!

Google ostrzega: „sposób na koronawirusa”

Trwająca pandemia nie zniechęca przestępców do wymyślania coraz to nowszych sposobów na wzbogacenie się. Wręcz przeciwnie – wykorzystują fakt ogólnego niepokoju by móc w szybki sposób otrzymać interesujące ich informacje.

Google przestrzega żeby uważać na maile, które zostały stworzone na podobieństwo tych, które moglibyśmy dostać od zaufanych organizacji. Każdego dnia hakerzy wysyłają nawet 18 milionów maili ze złośliwym oprogramowaniem, które może wykradać dane osobowe. Google uczula, że najczęściej podszywają się pod organizacje rządowe oraz Światową Organizację Zdrowia.

Przestępcy kuszą oficjalnymi informacjami dotyczącymi COVID-19 lub proszą o interwencję w rozwiązaniu osobistych spraw formalnych. Takowy mail może zawierać załączniki lub linki, które nakazują nam otworzyć – w ten sposób możemy pobrać na swój komputer lub telefon niechciane oprogramowanie, które może mieć dostęp do niemal wszystkiego.

Google zaznacza, że firmie udaje się przechwycić 99,9 procent fałszywej korespondencji. Jednak każdego dnia hakerzy tworzą nowe sposoby na wykradanie danych osobistych.

Szkodliwe aplikacje Google Play

Przestępcy oprócz wysyłania fałszywych maili posuwają się również do tworzenia własnych aplikacji. Google stara się na bieżąco usuwać tego typu programy ze swojej biblioteki, jednak w znaczącym tempie ich przybywa. Są to najczęściej aplikacje typu stalkerware. Dzięki swoim funkcjom, szczególne uznanie zdobyły wśród rodziców. Większość z nich została stworzona po to by móc namierzyć drugi telefon. Niektóre z nich zostały doposażone w podsłuch, dzięki któremu zmartwiony rodzic mógłby sprawdzić co dzieje się z jego dzieckiem.

Jednak wbrew pozorom te aplikacje są bardzo niebezpieczne. Pobierając taką aplikację wyrażamy zgodę na dostęp do niemal wszystkiego w naszym telefonie. Dzięki temu przestępcy mogą korzystać ze wszystkich danych bez ograniczeń. Google ostrzega, żeby szczególnie uważać na aplikacje typu Spy Kids Tracker, SMS Tracker, Mobile Tracking, Spy Trakcer. Większość ze szkodliwych aplikacji została usunięta ze sklepu play, jednak warto sprawdzić czy nie mamy którejś z nich na własnym urządzeniu.