Prezydent Sosnowca o udostępnieniu danych. „Zgłaszam sprawę do prokuratury”

Prezydent Sosnowca

Zgodnie z decyzją rządu w maju tego roku mają się odbyć wybory korespondencyjne. Poczta Polska miała wysłać prośby do burmistrzów, prezydentów oraz wójtów o udostępnienie danych osobowych mieszkańców w celu przeprowadzenia wyborów. Prezydent Sosnowca postanowił zgłosić sprawę do prokuratury.

Arkadiusz Chęciński udostępnił w mediach społecznościowych informację na temat otrzymanego maila. Poinformował, że nie ma pewności czy nie ma do czynienia z próbą wyłudzenia danych. Dla bezpieczeństwa swojego oraz swoich mieszkańców zdecydował o zgłoszeniu tego działania do odpowiednich służb.

Prezydent Sosnowca stanowczo odmawia

Wielu z nas zastanawia się czy udostępnianie danych Poczcie Polskiej jest zgodne z prawem. Prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński zaznacza, że mail który otrzymał o 2:26 w nocy może być próbą wyłudzenia danych osobowych. Wnioskując po jego wpisie możemy się domyślić, że prezydent nie ma zamiaru udostępnić jakichkolwiek informacji do momentu, kiedy wszystko nie będzie potwierdzone i zgodne z prawem.

Podobne zdanie na ten temat ma prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Jego zdaniem nie ma podstawy prawnej by udostępnić Poczcie Polskiej dane mieszkańców ze względu na to, że nie obowiązuje ustawa o wyborach korespondencyjnych. Taką samą postawę przyjmuje prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i podobnie jak Arkadiusz Chęciński postanowiła złożyć zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.

Prezydent Sosnowca pod swoim wpisem otrzymał komentarz zawierający ekspertyzę Krakowskiego Instytutu Prawa Karnego. Zawiera ona informacje, że w stanie prawnym obowiązującym 23 kwietnia 2020 roku polecenie przekazania spisu wyborców nie ma podstaw prawnych. Ponadto może nosić znamiona przestępstwa. Oprócz odpowiedzi zamieszczono również pełną ekspertyzę, która jasno wyjaśnia, że do udostępniania danych osobowych konieczna byłaby obowiązująca ustawa. W związku z tym zarówno Arkadiusz Chęciński jak i każdy inny prezydent lub wójt nie musi, a nawet nie powinien udostępniać szczegółowych danych swoich mieszkańców.

Opinia Krakowskiego Instytutu Prawa Karnego