6 rzeczy, które ułatwią podróżowanie. Nowelizacja przepisów dla kierowców

Nowelizacja przepisów dla kierowców

Rząd postanowił podjąć się wprowadzenia zmian, które korzystnie wpłyną na podróżowanie samochodem. Nowelizacja przepisów dla kierowców zapewni tysiącom Polaków możliwości na które dawno czekali.

Od dłuższego czasu rząd wodził Polaków za nos zapewniając o zmianach jakie nas czekają. Jednak póki co nie wprowadzono nic konkretnego, co miałoby ułatwić funkcjonowanie kierowcom. Okazuje się jednak, że nowelizacja przepisów dla kierowców już jest w sejmie i oczekuje na rozpatrzenie. Znajduje się w niej szereg rozpisanych zmian, które po akceptacji mają wejść w życie. Najprawdopodobniej stanie się to jeszcze przed wyborami prezydenckimi 2020.

Nowelizacja przepisów dla kierowców – co nowego?

Wśród dość obszernej listy zmian znajduje się 6 głównych punktów, które z pewnością zainteresują każdego kierowcę. Warto przyjrzeć się bliżej przepisom, które już niedługo mogą zacząć funkcjonować w naszym kraju.

Z OSTATNIEJ CHWILI: Szokująca propozycja. Podwyższenie wieku emerytalnego i likwidacja przywilejów

1. Jazda bez prawa jazdy

Dotychczas posiadanie prawa jazdy podczas prowadzenia pojazdu było obowiązkowe. Dzięki niemu policja mogła szybko zweryfikować czy osoba siedząca za kierownicą jest odpowiednio przeszkolona oraz można było łatwo sprawić jej tożsamość. Za brak prawa jazdy groził mandat w wysokości około 50 złotych. Jednak nowelizacja przepisów dla kierowców ma zawierać punkt, który jasno mówi o tym, że nie będzie takiego obowiązku.

2. Czy trzeba mieć kartę pojazdu?

Karta pojazdu jest dokumentem, który zawiera całą historię samochodu bądź motocykla. Dotychczas posiadanie karty pojazdu było obowiązkowe. Jednakże nie jest to dokument, który jest wymagany podczas jazdy. Nowe przepisy mają całkowicie zlikwidować konieczność posiadania karty pojazdu.

3. Posiadanie nalepki rejestracyjnej

Brak nalepki kontrolnej na przedniej szybie był dotychczas równoznaczny z mandatem, który mógł wynosić 20-500 złotych. Do tej pory jest ona kluczowym elementem, dzięki któremu z łatwością można odczytać numer rejestracyjny pojazdu w przypadku braku lub uszkodzenia tablicy rejestracyjnej. Nowelizacja przepisów dla kierowców ma jednak zdjąć ten obowiązek, przez co nie będziemy musieli kupować naklejek.

4. Brak obowiązku zmiany tablic rejestracyjnych

Okazuje się, że nowe przepisy zakładają zniesienie konieczności wymiany tablic rejestracyjnych po poprzednim właścicielu. Ponadto na tą decyzję nie będzie miało wpływu nawet jeśli kupimy pojazd od osoby z innego województwa.

5. Czasowa rejestracja pojazdu

Dotychczas czasowa rejestracja samochodu była możliwa tylko w ograniczonych przypadkach. Nowelizacja przepisów dla kierowców ma znacznie poszerzyć możliwości tejże rejestracji. Dzięki temu kierowcy będą mogli zarejestrować pojazdy na określony czas bez większych przeszkód.

6. Możliwość rejestracji samochodów online

Kierowcy od dawna czekali na możliwość rejestracji pojazdów przez internet. Jednak okazuje się, że przepisy, które mają zostać wprowadzone posiadają wiele wad. Póki co zarejestrować pojazd przez stronę internetową będą mogli tylko właściciele nowych pojazdów. Jednak zarówno kierowcy i komisy żądają by taka możliwość została udostępniona również osobom, które zdecydują się na zakup samochodu używanego.

Oficjalnie nie ogłoszono jeszcze daty wprowadzenia nowych przepisów. Jednak póki co wiemy, że jest ona rozpatrywana i będą jeszcze wprowadzane poprawki. Niektórzy podejrzewają, że zmiany zostaną wprowadzone jeszcze przed wyborami prezydenckimi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Biedronka kusi promocjami. 50% TANIEJ do środy