ZNP apeluje o zmianę w nauczaniu przez internet. Jak miałaby wyglądać platforma edukacyjna?

Platforma edukacyjna

Rok szkolny powoli dobiega końca, jednak ZNP postanowiło nie odpuszczać w kwestii stworzenia odpowiedniego miejsca w sieci do nauki. Zdaniem Związku Nauczycielstwa Polskiego jest to kluczowy element, który powinien powstać dawno temu.

Pandemia ukazała jak wielkie braki mamy w sposobach edukacji. Konieczność pozostania w domach spowodowała, że nauka online z „niemożliwego do wykonania” w krótkim czasie stała się codziennością. Jednak obecne sposoby, którymi ratują się nauczyciele pozostawiają wiele do życzenia. Związek Nauczycielstwa Polskiego apeluje do rządu by powstała specjalna platforma edukacyjna do nauki przez internet.

Platforma edukacyjna na koniec roku szkolnego?

Związek Nauczycielstwa Polskiego apeluje do rządu z bardzo ważnego powodu. Nikt z nas nie ma pewności czy koronawirus nie powróci do nas jesienią. Aktualnie liczba zakażeń maleje, a tysiące osób zarażonych ozdrowiało. Systematycznie rząd znosi wprowadzone obostrzenia, jednak nie oznacza to, że walka z COVID-19 dobiegnie końca. Specjaliści nadal nie stworzyli odpowiedniej szczepionki, dlatego nikt nie jest w stanie określić jak dalej będzie przebiegało rozprzestrzenianie się wirusa i czy jesienią nie będziemy musieli znów się z nim zmagać.

Z tego względu ZNP podkreśla, że platforma edukacyjna jest koniecznym elementem, który powinien znaleźć się w polskiej edukacji. Świat idzie do przodu, Polska się rozwija, tym samym nigdy nie możemy być pewni co nas czeka w przyszłości. Stworzenie miejsca do nauki w sieci jest podstawą by uczniowie mogli kontynuować naukę nawet w przypadku izolacji.

Jak miałaby wyglądać platforma do nauki online?

Ze względu na niespodziewaną izolację i brak możliwości przeprowadzania zajęć w szkołach nauczyciele zostali postawieni przed trudnym zadaniem. Część z nich postanowiła przenieść zajęcia na różnorodne platformy, dzięki którym mogą prowadzić zajęcia przez internet na żywo. Inni zdecydowali się na umieszczanie nagranych wcześniej filmików z omówieniem konkretnych tematów. Duża część nauczycieli pozostała przy przesyłaniu zadań mailowo. Mimo to, że obecnie tak funkcjonuje większość szkół nauka online jest problematyczna. Strony się zawieszają, nakładają ograniczenia, a niektóre z nich są płatne. Ponadto, większość nauczycieli musiało zrezygnować z przeprowadzenia kartkówek i testów ze względu na brak możliwości zweryfikowania samodzielnego ich wypełnienia.

Nowa platforma edukacyjna musiałaby zawierać możliwość przeprowadzenia zajęć na żywo. Bardzo ważne jest również miejsce na dołączanie filmików, które uczniowie mogliby odtwarzać sobie w późniejszym czasie. Część nauczycieli podkreśla, że prowadzenie zeszytów w obecnej sytuacji nie ma sensu, a przepisywanie materiału zabiera zbyt dużą ilość czasu. Dlatego właśnie zeszyty również mogłyby być prowadzone online. Wypełnianie zadań mogłoby odbywać się tylko na platformie edukacyjnej. Ponadto strona musiałaby zawierać możliwość wykonywania testów ograniczonych czasowo. Niektórzy wykładowcy zaznaczają, że w czasie ich wypełniania uczniowie powinni być nagrywani, dzięki czemu w łatwy sposób nauczyciel mógłby stwierdzić na ile samodzielnie egzamin został wykonany.

ZOBACZ TAKŻE: