Opłata za koronawirusa u fryzjerów i dentystów? UOKiK informuje jak nie dać się oszukać

Opłata za koronawirusa

Opłata za koronawirusa, zwana również opłatą covidową to wzrost cen za usługi z których możemy korzystać w obecnym czasie. UOKiK postanowił bliżej przyjrzeć się procederze i ocenił jego zgodność z prawem.

W ostatnim czasie bardzo głośno zrobiło się na temat pobierania dodatkowych pieniędzy za usługi w placówkach medycznych oraz w zakładach fryzjerskich. Opłata za koronawirusa według niektórych osób jest niezgodna z prawem. Ponadto jej cena często przyprawia o zawrót głowy. UOKiK postanowił wydać oficjalne oświadczenie skierowane do prywatnych placówek medycznych, ale również do osób korzystających z ich usług.

Czym jest opłata za koronawirusa?

Pandemia spowodowała czasowe zamknięcie zakładów kosmetycznych oraz fryzjerów. Mimo, że dziś większość placówek została otwarta, muszą działać w oparciu o nowe wytyczne. Do specjalnych zasad stosować się również muszą prywatne placówki medyczne. Stosowanie odpowiednich środków ochrony jest kluczowe, jednak na tak dużą skalę bardzo drogie. Właśnie dlatego część z nich postanowiła wprowadzić dodatkową opłatę.

Jednak nikt nie spodziewał się, że opłata za koronawirusa będzie dochodziła niekiedy nawet do 350 złotych. Ten sposób zapewni placówką nie tylko odpowiednie bezpieczeństwo, ale również pozwoli zarobić dodatkowe pieniądze. Okazuje się jednak, że takie działanie jest w pełni legalne. Ze względu na obecną sytuację firmy mogą naliczać dodatkową opłatę. Ponadto ze względu na brak możliwości dokładnej kontroli wydatków niektórych placówek ciężko jest stwierdzić czy opłata nie została zawyżona.

Jak nie dać się oszukać?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów otrzymał w ostatnim czasie wiele skarg i zapytań dotyczących działań dentystów czy lekarzy w związku z COVID-19. Według urzędu opłata za koronawirusa była stosowana w ponad 30 proc. skontrolowanych placówek i wynosiły one od 10 do 350 złotych.

UOKiK postanowił wystosować specjalny apel skierowany głównie do prywatnych gabinetów medycznych oraz salonów fryzjerskich. Urząd prosi przedsiębiorców o uczciwość i rzetelne informowanie o cenach i dodatkowych opłatach jeszcze przed realizacją usługi. Klient powinien wiedzieć jeszcze przed rozpoczęciem wykonywania usługi ile wynosi opłata za koronawirusa.

Warto zwrócić uwagę jakie ceny obowiązują w kilku, niezależnych placówkach. Dzięki temu będziemy mieć większe rozeznanie w kosztach usług oferowanych przed różnych przedsiębiorców. Znając ceny każdego z nich możemy zdecydować, które są najkorzystniejsze.