Ministerstwo Zdrowia wydało ważny komunikat. Te osoby nie muszą już nosić maseczek

Ministerstwo Zdrowia

Noszenie maseczek ochronnych od początku dla wielu osób było problematyczne. Nieujednolicone zasady jeszcze bardziej wpływały na dezorientację Polaków, którzy niepewnie rezygnowali z zasłaniania twarzy. Z tego względu Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o stworzeniu grafiki, która czytelnie prezentuje kto musi zasłaniać twarz, a kto został z tego obowiązku zwolniony.

Politycy od początku nie byli przekonani do noszenia maseczek ochronnych. Minister Zdrowia najpierw negował to działanie, później naciskał, żeby jednak je nosić. Niejednokrotnie widzieliśmy również spotkania podczas których osoby na najwyższych stanowiskach nie miały osłoniętego nosa i ust. Takie działanie stało się przykładem dla wielu Polaków, którzy zrezygnowali z noszenia zabezpieczenia. Jednak znaleźli się również tacy, którym maseczka towarzyszy podczas każdego wyjścia z domu. Jest między tymi osobami jedna rzecz, która ich łączy – niewiedza. Wielu rodaków do tej pory nie ma pewności kiedy należy nosić maseczkę oraz kto może się z nią pożegnać.

Ministerstwo Zdrowia ujednolica zasady?

Na Twitterze pojawiła się bardzo czytelna infografika z której jasno wynika kto może (a nawet powinien) zrezygnować z noszenia maseczki. Niekiedy społeczeństwo wywiera szczególny nacisk na osoby, które nie zasłaniają nosa i ust. Zdarzały się sytuacje kiedy taka osoba nie została obsłużona w sklepie lub wyproszono ją z poczty. Okazuje się jednak, że powodów do nienoszenia maseczki może być znacznie więcej niż astma czy inne problemy z oddychaniem.

Ministerstwo Zdrowia na swojej liście umieściło pięć punktów z których wynika kto nie musi zasłaniać twarzy. Na pierwszym miejscu jest oczywiście „stan zdrowotny”. Drugim punktem są zaburzenia rozwoju – zakładanie maseczki takiej osobie może być bardzo trudne lub wręcz niemożliwe. Nie wolno robić tego siłą. Podobna zasada tyczy się osób posiadających zaburzenia psychiczne i niepełnosprawność intelektualną. Oprócz tego zrezygnować z noszenia maski mogą osoby, które mają trudności z samodzielnym ich założeniem lub zdjęciem.

Ten lek na koronawirusa może być niebezpieczny. Lepiej nie brać go na własną rękę

Zasady wypisane przez Ministerstwo Zdrowia jasno określają kto nie musi nosić maseczki ochronnej. Jednak warto zaznaczyć, że każda z wyżej wymienionych grup nie musi posiadać przy sobie dokumentu potwierdzającego chorobę lub dolegliwość. Z tego względu wielu Polaków wykorzystuje tą sytuację i całkowicie rezygnuje z zasłaniania twarzy mimo braku przeciwwskazań.

Ministerstwo Zdrowia

Agnieszka Wilkosz
Dziennikarka Otopress.pl - pisze głównie o show-biznesie. Nie są jej jednak obce inne dziedziny, jak choćby kwestie społeczne.
0
Chętnie poznamy Twoje zdanie, skomentuj artykułx
()
x