Emerytury w Polsce a w Unii Europejskiej. Zobacz ile otrzymują emeryci w innych krajach

Emerytury w Polsce, a w Unii Europejskiej
Zobacz, ile wynoszą emerytury w Unii Europejskiej. Niemcy, Francja, Włochy, Hiszpania itd.

Emeryci w Polsce w dużej mierze są zadowoleni z rządów Prawa i Sprawiedliwości. Mogą liczyć na dodatkowe świadczenia, jak 13. emerytura, czy obiecana „czternastka”. Korzystniej wypada także rewaloryzacja emerytur, a same świadczenia za rządów PiS poszły do góry. Nie wszyscy jednak są tak szczęśliwi. Zwłaszcza, kiedy polscy seniorzy porównają się z „rówieśnikami” z innych krajów Unii Europejskiej.

Emerytury w Polsce, a w innych krajach – PORÓWNANIE

Francja

Obraz 1 z 8

We Francji średnia emerytura wynosi 1472 euro. Daje to ponad 6500 złotych na miesiąc. Należy jednak zwrócić uwagę na wyższe koszty życia, niż w Polsce.

Co ciekawe, aż czterech emerytów w Polsce otrzymuje co miesiąc świadczenia przekraczające 20 000 zł. Najwyższa emerytura w naszym kraju wynosi blisko 22,5 tysiąca złotych. Niestety, nie wszyscy emeryci mogą liczyć na taki luksów. Według ostatnich wyliczeń Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w 2020 roku średnia emerytura w Polsce wyniesie 2423 złotych brutto. Oznacza to statystycznie 86 złotych waloryzacji.

Czy jesteście zadowoleni z wysokości swoich emerytur? Co byście zmienili w polskim systemie emerytalnym? Ile osób, tyle pomysłów, dlatego też pytanie kierujemy bezpośrednio do Was, do seniorów.

Wśród najczęstszych propozycji pojawia się odpodatkowanie emerytur. Miałoby to nastąpić kosztem likwidacji przywilejów emerytalnych. Według wyliczeń zwolenników takiego rozwiązania, dzięki rezygnacji z 13. i 14. emerytury, seniorzy mogliby liczyć na większe świadczenia comiesięczne. W niektórych przypadkach pojawiają się też pomysły podwyższenia wieku emerytalnego. Orędownicy tego rozwiązania głośno alarmują o niewydolności systemu emerytalnego. Ma on się według nich załamać już za kilkadziesiąt lat. Wyższy wiek emerytalny, zapewniłby przyszłym seniorom stabilniejsze, a przede wszystkim wyższe emerytury. Z kolei skrajni politycy apelują o całkowitą likwidację Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak widać, pomysłów jest co niemiara. 

źródło: materiały prasowe