Andrzej Duda odebrał uchwałę PKW o wyborze na urząd prezydenta RP

Andrzej Duda odebrał uchwałę PKW

Wygrany w wyborach 12 lipca prezydent Andrzej Duda odebrał uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej o wyborze na prezydenta RP. Tym samym jego reelekcja została oficjalnie potwierdzona. Prezydent 6 sierpnia złoży przed Zgromadzeniem Narodowym w sejmie przysięgę i obejmie jako drugi po 89. roku urząd prezydenta na drugą kadencję. 

  • Andrzej Duda odebrał uchwałę PKW na Zamku Królewskim w Warszawie.
  • Zaprzysiężenie na urząd prezydenta RP ma się odbyć 6 sierpnia.
  • Andrzej Duda zapewnił w trakcie uroczystości, że chce „kontynuować politykę, która zapewni rodakom pokój i spokój”.
  • Prezydent dziękował m.in. premierowi Mateuszowi Morawieckiemu oraz szefom resortów obrony narodowej i spraw zagranicznych. 
  • Komentatorzy doszukują się w powyborczych przemówieniach Dudy chęci prowadzenia nieco bardziej niezależnej i łączącej społeczeństwo polityki.  

Andrzej Duda po odebraniu uchwały PKW podziękował przede wszystkim swoim wyborcom. Pogratulował też wszystkim kontrkandydatom. Rafałowi Trzaskowskiemu szczególnie gratulował wysokiego poparcia. Zaznaczył przy tym jednak, że różnica poparcia w drugiej turze wbrew temu co mówi się w mediach była duża. „Ktoś powie, że to różnica niewielka, ale taka ilu jest mieszkańców Gdańska. To różnica ogromna” – mówił z satysfakcją prezydent. 

Prezydent odniósł się również do rekordowej frekwencji wyborczej. 

Chciałem wszystkim Polakom podziękować za niezwykłą frekwencję wyborczą. To wielki sukces demokracji, to rzecz dla mnie najważniejsza. Polacy pokazali, że nasza demokracja coraz bardziej dojrzewa. To bardzo istotny komunikat, który płynie z Polski, nie tylko do zjednoczonej Europy, nie tylko na całą w ogóle Europę, ale który płynie na cały świat

– mówił z dumą.

Andrzej Duda odebrał uchwałę PKW. Jak wykorzysta swoją drugą kadencję? 

Prezydent zapewniał o dużym poczuciu odpowiedzialności wobec Polaków:

Wielka odpowiedzialność spoczywa na naszych barkach, przede wszystkim przed tymi, którzy dzisiaj są bardzo młodzi czy młodzi i następnymi pokoleniami, bo to im właśnie będziemy Polskę przekazywali i to oni obok historyków będą nas rozliczali z tego, w jakim stanie im nasze polskie państwo przekażemy.

Duda obiecał, że następne 5 lat przeznaczy na budowanie Polski „spokojnej, bezpiecznej, jak najbardziej dostatniej”. Dodał, że „ogromnie” zależy mu na Polsce „dumnej, z podniesioną głową, która spokojnie i konsekwentnie realizuje swoją politykę i realizuje swoje sprawy”. Prezydent wyraził również nadzieję, na wspólny szacunek i umiejętność rozmowy o sprawach wewnętrznych. 

Justyna Kowalczyk ostro zareagowała na słowa Andrzeja Dudy