Dżem truskawkowy domowej roboty – przepis jest bardzo prosty

Wszelkiego rodzaju dżemy, wielu osobom kojarzą się ze smakiem dzieciństwa. Dawniej robienie przetworów w każdym domu było na porządku dziennym. Dziś wielu z nas nie ma na to czasu, ale gdy posmakujecie dżemu truskawkowego, który sami zrobicie zrozumiecie, że warto poświęcić chwilę i go przyrządzić z naszym przepisem. Wasze dzieci na pewno go polubią. 

 

Dziś coraz częściej sięgamy na marketowe półki po gotowe produkty. Często nawet nie czytamy składu takiego produktu. Jedną z zalet robienia własnych przetworów, jest fakt, że sami możemy zakupić dobrej jakości półprodukty. Zrobienie własnych przetworów jest takie proste. Przepis znajdziecie w galerii poniżej. Klikając “Następny” poznacie kolejny krok. 

[ngg src=”galleries” ids=”205″ display=”basic_imagebrowser” ajax_pagination=”0″ display_view=”default”]Dżemy są znane i lubiane przez wielu z nas. Asortyment dżemów jest niezwykle szeroki: dżem jednoowocowy, wieloowocowy, niskosłodzony czy wysokosłodzony. Robiąc je samemu to właśnie my decydujemy jaki będzie nasz ulubiony dżem. Zapewniamy Was, że smak jest nie do powtórzenia. Dziś podsuwamy Wam przepis na klasyczny dżem truskawkowy – najlepszy na śniadanie do świeżej chrupiącej bułki, słodkich rogalików czy naleśników.

 

By wykonać dżem z przepisu nie potrzeba wielu składników, a samo przyrządzenie zajmuje około 30 minut. Sami przyznajcie, że nie jest to zbyt wiele. Do sporządzenia dżemu truskawkowego potrzebujemy 1 kg świeżych owoców (mogą być też oczywiście mrożone, ale te świeże zawierają więcej soku), 1 opakowanie Dżemixu uniwersalnego, 200g cukru. Można również dodać odrobinę poszatkowanej świeżej mięty (dla świeżości). Przepis krok po kroku przedstawiamy powyżej w galerii

Małgorzata Socha robi dżem truskawkowy ze swoją córką – zobacz zdjęcia

Dżemy można spożywać w formie dodatku do kanapek, tostów, owsianek i jogurtów. Dodaje się je także do wypieków cukierniczych: ciast, drożdżówek, rogalików i bułek francuskich. Stanowią również dodatek do gofrów, racuchów czy pancakes, które nasze dzieci przecież tak uwielbiają.