Coraz więcej Polaków przetrzymywanych na Białorusi. Ambasador Polski interweniuje

Ambasador Polski w Białorusi

Protesty na Białorusi rozpoczęły się tuż po ogłoszeniu wyborów prezydenckich. Nikt nie spodziewał się, że rozprzestrzenią się na taką skalę. Do więzienia trafia coraz więcej osób niezależnie od obywatelstwa. Ambasador Polski był zmuszony podjąć radykalne kroki.

W ostatnich dniach media obiegła informacja o zaginięciu na Białorusi dwóch studentów z Polski. Zrozpaczona matka jednego z nich oprócz interwencji w Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz w Ambasadzie RP poinformowała również o całej sytuacji na Facebook’u. Szybko okazało się, że syn wraz z kolegą prawdopodobnie trafili do aresztu. Ambasador Polski poinformował, że zatrzymanych może być znacznie więcej.

Funkcjonariusze na Białorusi zatrzymali kolejnych Polaków? Ambasador Polski odpowiada

Jednak istnienie bardzo duże prawdopodobieństwo, że zatrzymanych Polaków jest o wiele więcej. W Białorusi trwają protesty, a władze często bez większych powodów zabierają zebranych do więzienia. Jak informuje PAP Ambasador Polski Artur Michalski interweniował w białoruskim MSZ w sprawie już trzech osób. Poza tym jak podaje wiceszef MSZ Paweł Jabłoński sytuacja będzie dokładnie weryfikowana by sprawdzić czy nie ma większej liczby Polaków zatrzymanych przez białoruskie władze.

Jabłoński przyznał również, że cały czas jest w stałym kontakcie z rodzinami osób, które w nerwach czekają na jakiekolwiek informacje. Liczba osób zatrzymanych na Białorusi jest bardzo dużo, dlatego ciężko jest określić na ten moment ilu wśród nich jest Polaków. Takie informacje będą przez jakiś czas jeszcze spływały. Ambasador Polski podkreślił, że w kolejnych przypadkach również w pierwszej kolejności informacje trafią do rodzin.

Sukces rządu PiS! Białorusini nam tego nie zapomną, właśnie to ogłoszono

Sytuacja na Białorusi jest dramatyczna. Po ogłoszeniu wyników wyborów prezydenckich obywatele rozpoczęli protesty, które bardzo szybko zmieniły się w zamieszki. Władze często bez ostrzeżeń strzelają lub zabierają do więzienia osoby, które choćby znalazły się w pobliżu zgromadzeń. Ambasador Polski interweniował w białoruskim MSZ domagając się wypuszczenia Polaków.