Dariusz Piontkowski o powrocie dzieci do szkół [INFORMACJE]

Dariusz Piontkowski
Fot. Wikimedia/MEN

Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej, był gościem Polskiego Radia 24. Podczas rozmowy mówił o zbliżającym się rozpoczęciu roku szkolnego.

1 września coraz bliżej. Uczniowie mają wrócić do szkół w nowym reżimie sanitarnym. W trakcie roku szkolnego dyrektorzy placówek będą decydować czy nauka będzie prowadzić się w systemie tradycyjnym, czy jednak mieszanym, czyli na wpół zdalnym.

Powrót dzieci do szkół budzi ogromne kontrowersje wśród polskiego społeczeństwa. Niektórzy nauczyciele podnoszą bowiem kwestię tego, że wytyczne, które wskazało Ministerstwo, są dość niejasne i nie przedstawiają konkretów.

Dziś na antenie Polskiego Radia 24 gościł minister edukacji, Dariusz Piontkowski. Podczas rozmowy opowiedział o tym, jak będzie wyglądała nauka w szkołach.

Dariusz Piontkowski o powrocie dzieci do szkół

„W sytuacjach zwiększonego zagrożenia epidemiologicznego przewidujemy przejście na system mieszany lub wariant zdalny, gdy cała szkoła przejdzie na nauczanie na odległość” – mówi minister edukacji.

„Model najbardziej radykalny to model, który będzie wprowadzony tam, gdzie będzie należało odłożyć na jakiś czas zajęcia stacjonarne. Zakładamy, że ta przerwa od nauczania stacjonarnego nie będzie zbyt długa” – tłumaczy Dariusz Piontkowski.

Minister edukacji podkreśla również, że rząd oczywiście wspomoże placówki oświatowe. Dariusz Piontkowski informuje, że podejmuje się odpowiednie działania. „Podejmujemy działania wspomagające w zakupie środków, które umożliwią bezpieczne nauczanie od 1 września. Wszystkie placówki mogą zgłaszać zapotrzebowanie jeszcze do 10 września. To wyraźna pomoc ze strony państwa” – powiedział.

Piontkowski dodaje także, że rząd proponuje dostarczenie do szkół termometrów bezdotykowych. Podkreśla oczywiście, że to nie jedyna forma wsparcia. „Proponujemy dodatkową dostawę termometrów bezdotykowych. Mówiliśmy również o dostarczaniu dyspenserów, aby uczeń czy nauczyciel wchodzący do szkoły mógł zdezynfekować ręce” – stwierdził.