Ziemkiewicz o „Piątce Dla Zwierząt”. „Priorytetem musi być dobro polskiego rolnictwa”

Ziemkiewicz
Fot. Wikimedia/Adrian Grycuk

Rafał Ziemkiewicz skomentował propozycję Prawa i Sprawiedliwości, która zakłada m.in. zakaz hodowli zwierząt futerkowych oraz uboju rytualnego. Projekt ustawy wzbudził spore kontrowersje w przestrzeni publicznej.

Piątka dla zwierząt to najnowszy projekt Prawa i Sprawiedliwości. Jego twórcy podkreślają, że głównymi założeniami dokumentu jest lepsze traktowanie zwierząt i kontrola społeczna. Więcej TUTAJ.

Propozycja partii rządzącej wzbudziła spore kontrowersje. Przeciwko jest oczywiście branża futrzarska, która obawia się, że nowa ustawa będzie gwoździem do jej trumny. W sieci nie brakuje więc krytycznych komentarzy pod adresem PiS i Jarosława Kaczyńskiego.

Ostatnio głos w całej sprawie zabrał Rafał Ziemkiewicz. Publicysta zamieścił wpis w serwisie Twitter. On również wyraził wątpliwości, co do słuszności wprowadzenia ustawy.

Ziemkiewicz o „Piątce Dla Zwierząt”

Ziemkiewicz nie ma złudzeń. Twierdzi bowiem, że konieczna jest dbałość o dobre warunki dla zwierząt, jednak nie może doprowadzić to do likwidacji wielu przedsiębiorstw.

Jestem całym sercem za tym, aby w granicach rozsądku poprawiać dobrostan zwierząt hodowlanych. Ale priorytetem musi być dobro polskiego rolnictwa i gospodarki narodowej. Rzekłem” – napisał publicysta.

Na wpis Ziemkiewicza zareagował z kolei dziennikarz Michał Karnowski. Ten jest innego zdania. Twierdzi bowiem, że w 2017 roku, gdy pojawił się pierwszy projekt ustawy, branża futerkowa nie zareagowała odpowiednio. „Kłopot w tym Rafale, że to samo mówiono przy ustawie 2017. I nic branża nie poprawiła, zainwestowała tylko w PR” – pisze Karnowski.

Do dyskusji, w której udział wzięli Ziemkiewicz i Karnowski, dołączył również Krzysztof Bosak. Jeden z liderów Konfederacji nie należy do zwolenników propozycji zgłoszonej przez PiS. Zwrócił się więc do Karnowskiego w bezpośredni sposób. „A co konkretnie powinna poprawić? Jak brzmią Pana zdaniem zasadne postulaty?” – zapytał dziennikarz. „Może wato zacząć dyskusję o konkretach zanim rząd zniszczy branżę” – dodał.