Premier Mateusz Morawiecki odpowiada na pytania związane z pandemią

Jeszcze do niedawna w Polsce mówiono o tym, że pandemia koronawirusa zdecydowanie jest w odwrocie i powoli można wracać do normalności. Okazuje się jednak inaczej. Premier Mateusz Morawiecki przyznaje „epidemia jest i ona jest groźna”.

W środę 9 września Premier Mateusz Morawiecki udostępnił swoim obserwatorom możliwość zadawania pytań.  Wszystko odbywało się na Facebooku podczas otwartej sesji Q&A. Jak można się było spodziewać, największe zainteresowanie wzbudziły kwestie związane z pandemią. Użytkownicy pytali przede wszystkim o sytuacje epidemiologiczną w naszym kraju oraz o konieczność noszenia maseczek.

Jak do tej kwestii odniósł się Mateusz Morawiecki? „Tam, gdzie możemy, tam, gdzie nie ma dystansu społecznego, tam starajmy się je nosić. Nie jest to idealny sposób, który nas zabezpiecza, ale wirusolodzy mówią, że pomaga, więc starajmy się to stosować”. Premier prosił także
o zachowanie zdrowego rozsądku. Coraz więcej osób decyduje bowiem o nienoszeniu maseczek i buntuje do tego innych, uznając je za nieskuteczne. Polityk podkreślał, że choć ich codzienne noszenie może być uciążliwe, jest zalecane przez specjalistów.

Podczas rozmowy z internautami, Mateusz Morawiecki powołał się na przykład Hiszpanii, w której na koronawirusa znów choruje coraz więcej osób. Prosił on Polaków o zachowywanie dystansu i nie bagatelizowanie zaleceń wirusologów. „Naprawdę dmuchajmy na zimne”.- podsumował. 

Czy istnieje możliwość kolejnego lockdownu?

Premier Mateusz Morawiecki podczas środowej rozmowy przyznał, że istnieje możliwość kolejnego lockdownu, czyli przymusowego pozostania w domu, w celu uniknięcia szerzenia się pandemii. Jak zapewnia, on również wolałby uniknąć tego scenariusza. To właśnie dlatego opracowywany jest plan działania, na wypadek pogorszenia sytuacji epidemiologicznej. W razie czego Premier wolałby wprowadzać kolejne obostrzenia stopniowo, tak aby odciążyć służbę zdrowia, ale jednocześnie nie doprowadzić do kryzysu gospodarczego.

Wielu rozmówców interesowała także kwestia wesel. Morawiecki nie udzielił jednak jednoznacznej odpowiedzi. Powiedział, że na ten moment nie może obiecać, że z czasem rząd nie wprowadzi kolejnych obostrzeń, na przykład tych dotyczących ilości weselników. 

Jak jednak zapowiedział Mateusz Morawiecki, wszystkie decyzje konsultowane będą z wirusologami. Jeśli według nich sytuacja w Polsce będzie stabilna i pod kontrolą, rząd nie będzie decydował się na żadne stanowcze kroki. W tej chwili jednak pozostaje cierpliwość i obserwowanie rozwoju sytuacji. 

ZOBACZ TAKŻE:
1. Nie żyje Gienek Loska. Zatrważające fakty na temat jego śmierci powodują ciarki
2. Nawalny odzyskał pamięć. Wszyscy boją się o jego bezpieczeństwo
3. Te gwiazdy Hollywood nie są już razem. Zobacz kogo nie oszczędził 2020 rok
4. Marina Łuczenko dzieli się z fanami swoim szczęściem. Posypały się gratulacje
5. Mateusz Morawiecki uderza pięścią w stół. Władimir Putin odpowie na wezwanie?