Świat wstrzymał oddech. Kolejna rocznica wielkiej tragedii

Zamach z 11 września wstrząsnął USA

Stany Zjednoczone nigdy wcześniej, ani nigdy później nie przeżyły równie wielkiej tragedii jak zamach z 11 września 2001 roku na WTC.

Prawie dwie dekady temu doszło do jednego z najkrwawszych zamachów w dziejach ludzkości. Symbol dominacji USA, wieże World Trade Center uległy zniszczeniu w wyniku uderzeń dwóch samolotów Boeing. Stało się to za sprawą porwania maszyn przez ekstremistyczne ugrupowanie islamistyczne Al-Kaida pod wodzą Osamy bin Ladena. Nie doprowadziło to jednak do natychmiastowego zawalenia budynków.

Media na całym świecie relacjonowały na bieżąco to zdarzenie. Byliśmy świadkami walki o  uratowanie jak największej ilości istnień ludzkich przed zawaleniem się wież. Ze względu na błędy architektoniczne, część pracowników została odcięta na wyższych poziomach WTC.

Nie były to jednak jedyne porwane samoloty tego dnia. Trzeci samolot uderzył w budynek ministerstwa obrony narodowej USA – Pentagonu, niszcząc kilka kondygnacji. Czwarty samolot, dzięki bohaterskiej akcji pasażerów rozbił się na pustym polu. Miał on prawdopodobnie uderzyć w pałac prezydencki – Biały Dom.

Zamach z 11 września: następstwa i kontrowersje

Zamach z 11 września odcisnął swoje piętno na sposobie postrzegania bezpieczeństwa. Od tego czasu wprowadzono kontrole na lotniskach, ograniczenia co do ilości przewożonych płynów czy też ogólnej inwigilacji obywateli.Stany Zjednoczone w następstwie zamachu przystąpiły do wojny z terroryzmem. Przyznały sobie kontrowersyjny mandat do zaatakowania Afganistanu i Iraku na bazie niepotwierdzonych plotek. W szczególności atak na Irak okazał się być podyktowany chęcią zdobycia tamtejszych zasobów ropy naftowej. Fałszywe oskarżenia o posiadanie broni atomowej przez rząd iracki posłużyły do usprawiedliwienia tego najazdu.

Obecnie na dawnym miejscu WTC znajduje się pomnik upamiętniający ofiary tego zdarzenia. Po dziś dzień tłumy ludzi przynoszą w to miejsce kwiaty i flagi USA. Zamach z 11 września na stałe zapisał się w zbiorowej świadomości amerykanów jako dzień, w którym przestali czuć się bezpieczni.

W wyniku serii zamachów śmierć poniosło 2996 osób.

Zobacz także:
1.
Dziennikarz Polsatu do Giertycha: dostałem parasolką od wyznawców!
2. Domowe nuggetsy z piekarnika. 15 minut i zdrowy obiad gotowy! [PRZEPIS]
3. Owsianka z nasionami chia to ostatnio HIT w sieci! Mamy sprawdzony przepis
4. Biedronka. Polacy wchodzą do sklepów i stają jak wryci. Przełomowe zmiany weszły w życie
5. Czy kiedyś to się skończy? Kolejne gwiazdy opuszczają Gogglebox