Zawał serca jest najczęstszą przyczyną zgonów w naszym kraju. Pod żadnym pozorem nie bagatelizuj tych symptomów

Zawał serca
Zawał serca

Zawał serca głównie objawia się kłującym bólem, który pojawia się w klatce piersiowej. Nie jest to jednak jedyny symptom zwiastujący to schorzenie. Wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy z tego, jakie są pierwsze objawy. To właśnie rozpoznanie ich może uratować nam życie. Przedstawiamy najczęstsze symptomy zawału. Pod żadnym pozorem nie można ich bagatelizować.

Żeby poznać kolejny symptom, kliknij przycisk „Następny” pod poniższym zdjęciem.

Zawał serca jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w naszym kraju. Wynika to między innymi z tego, że wciąż jesteśmy niewystarczająco poinformowani na ten temat. Często bagatelizujemy wszelkie objawy, które mogłyby wskazywać na to, że coś jest nie tak. Zdarzają się również sytuacje, kiedy mylimy je ze zwykłym przeziębieniem czy grypą. Mimo tego, że ból wciąż narasta, wychodzimy z założenia, że „przejdzie”.

To właśnie rozpoznanie pierwszych objawów może uratować życie nie tylko nasze, ale również naszych bliskich, czy osób znajdujących się w naszym otoczeniu. Kiedy tylko rozpoznasz, któryś z tych symptomów u siebie, lub u kogoś innego, nie zwlekaj z telefonem na pogotowie.

Jak rozpoznać zawał serca?

To schorzenie to bardzo często powikłania po chorobie wieńcowej, przez którą zwężają się naczynia wieńcowe i przez to przepływ krwi jest zwężony, a często nawet całkowicie zablokowany.

Problem ten dotyka dużo częściej mężczyzn niż kobiet, a w największej grupie ryzyka są osoby po 40. roku życia. Szczególnie narażeni są również cierpiący na otyłość, palący papierosy czy chorujący na nadciśnienie tętnicze.

W Polsce rocznie na zawał serca umiera mnóstwo ludzi, bo blisko nawet 200 tysięcy osób. Śmierci wielu z nich można było uniknąć, ale niestety brak wiedzy nie pozwolił na wczesne rozpoznanie objawów, które pozwoliłyby uratować ich życie. Do najczęstszych należą:

– Ból w klatce piersiowej
– Duszności
– Tachykardia i zmiany ciśnienia
– Zawroty głowy
– Osłabienia
– Omdlenia
– Zasinienie stóp, dłoni i warg
– Obfite zimne poty

ZOBACZ TAKŻE:
1. „Kuchenne rewolucje”. Magda Gessler wywróciła ten lokal do góry nogami, było naprawdę ostro
2. Czy kiedyś to się skończy? Kolejne gwiazdy opuszczają Gogglebox
3. Nowa uczestniczka programu „Hotel Paradise” może sporo namieszać. Powód, dla którego jest w programie zaskakuje
4. Maryla Rodowicz upokorzona przez internautów. Szyderstwom nie ma końca
5. Pizza z patelni. Szybki przepis na pyszne danie, które pokochają zarówno dorośli, jak i dzieci