Przełomowe odkrycie. Naukowcy odkryli poszlaki wskazujące na życie na Wenus

Planeta Wenus budzi ostatnio niemałe zainteresowanie. Wszystko za sprawą poszlak, które mogą wskazywać na wenusjańskie życie.

Naukowcy zgodnie przyznają, że coraz więcej świadczy o tym, że na Wenus faktycznie mogą żyć organizmy, które produkują fosforowodór. Oczywiście tych doniesień póki co absolutnie nie można potwierdzić. Budzi to jednak ciekawość badaczy, ponieważ nie znajdują oni żadnego innego wytłumaczenia dla pojawiających się gazów. Cząsteczki fosforowodoru jak najbardziej mogą być wytwarzane przez organizmy biologiczne, które znajdują się w chmurach.

Aktualnie uważa się, że niegdyś Wenus mogła być planetą niezwykle zbliżoną do Ziemi, co oznacza, że panował na niej klimat, który umożliwiał życie. Stan, w którym znajduje się obecnie, może być wynikiem postępującego efektu cieplarnianego. To zjawisko jest bardzo interesujące także w kontekście zmian, jakie zachodzą na naszej planecie.

Międzynarodowa grupa naukowców, z udziałem Polaka, dokładnie przyjrzała się cząsteczkom wykrytego fosforowodoru. Ich zdaniem jest go zbyt dużo, aby mógł być efektem procesów niebiologicznych.

Do tej pory uważano, że Wenus nie ma nic do zaoferowania

Ostatnio naukowcy skupiali się głównie na badaniach Marsa oraz próbach dowiedzenia, że to właśnie tam istnieje jakieś życie. Wenus przez dłuższy czas nie budziła większego zainteresowania. Głównie dlatego, że na jej powierzchni panuje niezwykle wysoka temperatura ponad 460 stopni Celsjusza. Nieprzyjemna jest także sama atmosfera, stukrotnie gęstsza od ziemskiej. Składa się ona w głównej mierze z dwutlenku węgla i azotu, a tlenu jest w niej niezwykle mało.

Choć wszystko wygląda na to, że życie na Wenus nie byłoby w tej chwili możliwe, badacze przekonują, iż niegdyś panujące na niej warunki były bardzo zbliżone do ziemskich. Spekulacje dotyczą także wyższych warstw chmur, mniej więcej na wysokości 50 km nad samą Wenus. Panują tam temperatury bardzo zbliżone do naszych, oscylujące w granicach kilkunastu-kilkudziesięciu stopni Celsjusza. Do tego również ciśnienie atmosferyczne jest takie jak na Ziemi. To dlatego już od pewnego czasu pojawiają się tezy dotyczące tego, iż na Wenus faktycznie istniało kiedyś życie, a z czasem, gdy pogarszały się na niej warunki bytowe, niektóre mikroorganizmy przetrwały właśnie w warstwie chmur.

Oczywiście wykryty fosforowodór jest tylko jedną z poszlak i choć istnieje możliwość faktycznej obecności mikroorganizmów, nie można brać tego za absolutny pewniak. Najlepszym rozwiązaniem na pewno byłoby zbadanie tej kwestii „na miejscu”. Póki co jednak badacze nie mają takiej możliwości. Przed naukowcami jeszcze sporo pracy, ale z niecierpliwością czekamy na jej rezultaty. W końcu ewentualne życie poza Ziemią jest jedną z największych zagadek.

ZOBACZ TAKŻE:
1. TikTok zabroniony! Fiasko negocjacji pomiędzy gigantami
2. Anita Lipnicka wprawiła internautów w zdumienie. To co zrobiła nie zdarza się często
3. Tajemnicza śmierć prezenterki telewizyjnej. Irena Dziedzic żyła w okropnych warunkach
4. Aleksiej Nawaly – niezależne laboratoria potwierdzają niemieckie przypuszczenia
5. „Rolnik szuka żony” powraca na antenę. Co słychać u nowych uczestników?

Monika Szczepańska
Dziennikarka Otopress.pl - tworzy treści głównie do działów: show-biznes i lifestyle.
0
Chętnie poznamy Twoje zdanie, skomentuj artykułx
()
x