Zuzanna Rudzińska-Bluszcz nie będzie nowym RPO

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz nie będzie RPO

W czwartek sejmowa komisja do spraw sprawiedliwości i praw człowieka odrzuciła kandydaturę Rudzińskiej-Bluszcz na RPO.

Polska scena polityczna nie może się porozumieć co do wyboru nowego Rzecznika Praw Obywatelskich, już od dobrych kilku miesięcy. Cały problem polega na tym, że do wybrania na to stanowisko potrzeba zgody Sejmu i Senatu. Zatem musi być to kandydat ponad podziałami partyjnymi. Biorąc to pod uwagę, Rudzińska-Bluszcz wydawała się idealna.

Mylą się Ci, którzy myślą, że stanowisko Rzecznika nie ma znaczenia. RPO ma między innymi prawo wnioskowania do Trybunału Konstytucyjnego czy o kasacje do Sądu Najwyższego. Ponadto, poprzez stanie na straży wolności i praw obywateli, patrzy na ręce władzy i informuje o wszystkim społeczeństwo. Co zresztą dzieje się za kadencji obecnego urzędnika.

Posiadając zamieszczoną wyżej wiedzę, można zrozumieć, dlaczego PiS nie chce odpuścić tego urzędu. Dlatego mimo świetnych referencji kandydatura Rudzińskej-Bluszcz spotkała się z negatywnym przyjęciem ze strony partii rządzącej. Sama kandydatka zachęcała posłów do głosowania na nią, obietnicami działalności ponad partyjnymi. Przypominała, że za jej kandydaturą stoi 700 polskich NGO. Nie zdało się to jednak na wiele.

Rudzińska-Bluszcz odrzucona. Co dalej z wyborami RPO?

Pytaniem, które nasuwa się w tej sytuacji jest: kto będzie nowym Rzecznikiem Praw Obywatelskich? Wobec odrzucenia jedynej kandydatki zgłoszonej do tej funkcji, wydaje się ono jak najbardziej zasadne. W kręgach rządowych trudno jednak szukać odpowiedzi.

Dzisiejsze wydarzenia dają nam trochę światła na to jaki kierunek obierze sprawa. Zgłoszone zapytanie do Trybunału Konstytucyjnego, odnośnie legalności przedłużenia kadencji obecnego RPO, wskazuje na rozwiązanie siłowe całego zamieszania. PiS zdaje się sugerować, że dla niego może nie być Rzecznika, jeśli nie będzie to ich człowiek.

Kadencja obecnego Rzecznika Praw Obywatelskich minęła 9 września 2020 roku.

Zobacz także:

Mateusz Wróblewski
Dziennikarz Otopress.pl - stawia na wszechstronność. Dla "Oto" pisze zarówno o polityce, jak i show-biznesie czy technologii.
0
Chętnie poznamy Twoje zdanie, skomentuj artykułx
()
x