Tomasz Poręba: W Polsce będą pierwsze Igrzyska Europejskie organizowane w UE

Tomasz Poręba

Już za trzy lata Polska zorganizuje jedną z największych imprez sportowych. W 2023 roku Kraków i województwo małopolskie będą gospodarzami III Igrzysk Europejskich. – Ich organizacja w Polsce jest dla naszego kraju niezmiernie ważna wizerunkowo – podkreślił Tomasz Poręba – europoseł, wiceprezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, pełnomocnik Zarządu PKOl ds. III Igrzysk Europejskich.

Igrzyska Europejskie to bardzo duże wydarzenie sportowe, ale jednocześnie stosunkowo młode. Pierwsze zawody odbyły się w 2015 roku w Baku, a rok temu gospodarzem drugiej edycji była Białoruś i Mińsk. Program zawodów sportowych tyko nieznanie różni się od Igrzysk Olimpijskich.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Krzysztof Piątek będzie musiał opuścić Herthę? Klub już kupił nowego napastnika

W Krakowie i Małopolsce łącznie zobaczymy rywalizację w 23 dyscyplinach sportowych. Z kolei w środę w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk oraz wicepremier Jacek Sasin przedstawili szczegóły rządowego wsparcia dla organizacji tego wydarzenia. W spotkaniu udział brał również europoseł Tomasz Poręba, który jest pełnomocnikiem Zarządu PKOl ds. III Igrzysk Europejskich. Podkreślił bardzo ważną rzecz.

– Podkreślę bardzo ważny fakt. III Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023 będą pierwszymi odbywającymi się w Unii Europejskiej. Dlatego ich organizacja w Polsce jest dla naszego kraju niezmiernie ważna wizerunkowo. Prowadzę wiele rozmów w strukturach unijnych na temat wsparcia i organizacji tego przedsięwzięcia – mówi Tomasz Poręba.

Igrzyska Europejskie w Krakowie. Tomasz Poręba: To pierwsza taka impreza organizowana przez kraj członkowski Unii Europejskiej

– We wstępnym programie sportowym znalazły się 23 dyscypliny. Ostateczny powstanie po negocjacjach z każdą z europejskich i międzynarodowych federacji sportowych. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, co udało mam się wynegocjować na spotkaniu w Rzymie z władzami Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich – powiedziała dziennikarzom Minister Sportu.

– Do Rzymu pojechaliśmy bardzo silną reprezentacją. Dlatego chyba zgodnie możemy stwierdzić, że wszyscy jesteśmy zadowoleni z przebiegu rozmów. Układając program sportowy zależało nam, aby dobrane dyscypliny były minimum w randze Mistrzostw Europy i aby w trakcie III Igrzysk Europejskich sportowcy mogli również zawalczyć o kwalifikacje do Igrzysk XXXIII Olimpiady Paryż 2024 – podkreśliła Danuta Dmowska-Andrzejuk.

Igrzyska Europejskie w Polsce odbędą się w 2023 roku. Gospodarzem imprezy będzie Kraków i województwo małopolskie. Decyzję o przyznaniu organizacji Igrzysk Europejskich Polsce podjęto w zeszłym roku. Podjęły ją jednogłośnie wszystkie Narodowe Komitety Olimpijskie zrzeszone w EOC.

Jakub Zegarliński
Redaktor naczelny OTOPRESS.pl. Dziennikarz z zamiłowania. Zainteresowania: od show-biznesu, przez sport, aż po politykę. Lubię być na bieżąco i sprawiać, że inni wiedzą więcej.
0
Chętnie poznamy Twoje zdanie, skomentuj artykułx
()
x