Koniec koalicji Zjednoczonej Prawicy! PiS sam na placu boju

Koalicji Zjednoczonej Prawicy już nie ma

Nikt nie mógł przypuszczać, że sprawa ustawy antyfuterkowej doprowadzi do rozpadu koalicji Zjednoczonej Prawicy.

Wczorajszy dzień na ulicy Wiejskiej w Warszawie, obfitował w polityczne emocje. Najpierw, mieliśmy do czynienia z potyczkami na mównicy sejmowej. Posłowie z lewej strony ław sejmowych zarzucali prawej stronie sceny politycznej „brunatność”, natomiast Ci w odwecie określali ich mianem „komunistów”.

Kiedy udało się w końcu zapanować nad niesfornymi posłami, nadszedł czas na głosowanie. Tutaj również emocje nie opadały ani na chwile. Prezes i jego otoczenie, zdając sobie sprawę z wewnętrznej opozycji, musieli liczyć na poparcie kręgów opozycyjnych. Doprowadziło to do sytuacji, w której do ostatniej minuty ważyły się losy ustawy przeciwko hodowli zwierząt futerkowych.

Jarosław Kaczyński jednak po raz kolejny zatriumfował, choć nie obyło się bez rozczarowań. Oprócz posłów Solidarnej Polski i Porozumienia, około 10 członków Prawa i Sprawiedliwości zagłosowało przeciw ustawie prezesa. Na reakcje nie było trzeba długo czekać.

Zjednoczonej Prawicy już nie ma

Poseł Marek Suski przypuścił atak jako pierwszy. Zaufany Kaczyńskiego stwierdził na antenie RMF FM, że koalicji Zjednoczonej Prawicy już nie ma. Stwierdzenie to zelektryzowało nie tylko słuchaczy. W głosie prowadzącego również można było wyczuć nutę niedowierzania.

Suski poszedł jednak jeszcze dalej. Poradził swoim dawnym koalicjantom, żeby zaczęli się pakować. Ponadto ogłosił, że nowy rząd, który powstanie tej jesieni, będzie mniejszościowy.

W wypowiedzi posła nie zabrakło również mocnych słów o byłych kolegach ze Zjednoczonej Prawicy. Zbigniewa Ziobrę, dotychczasowego ministra sprawiedliwości, określił mianem „okrutnego człowieka”, a taki jego zdaniem, nie może stać na staży prawa.

Co dalej z polskim rządem? Czy wystąpienie Marka Suskiego to tylko zagranie, mające ułatwić rokowania koalicyjne? A może szykują nam się nowe wybory parlamentarne jeszcze w tym roku? Trzymamy rękę na pulsie i będziemy dla Państwa relacjonować wszystkie nowe informacje w tym temacie.

 

Zobacz także:

Mateusz Wróblewski
Dziennikarz Otopress.pl - stawia na wszechstronność. Dla "Oto" pisze zarówno o polityce, jak i show-biznesie czy technologii.
0
Chętnie poznamy Twoje zdanie, skomentuj artykułx
()
x