Grecja: Potężne trzęsienie ziemi u wybrzeży Krety

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,9 wystąpiło w piątek wieczorem u wybrzeży Krety. Grecja nie ma ostatnio zbyt dużo szczęścia. To już druga taka anomalia po cyklonie, który spustoszył wyspy Jońskie.

Mieszkańcy Grecji nie mają teraz najlepszego czasu. Problemem jest już nie tylko wciąż groźny COVID-19, ale także anomalie pogodowe, które szczególnie upodobały sobie wybrzeża Grecji. Na przełomie czwartku i piątku nad wyspy Jońskie dotarł egzotyczny cyklon Inaos.

Jak podały greckie media, nikt nie został ranny, ale trzy wyspy – Kefalonia, Zakhyntos i Itaka dotkliwie odczuły skutki cyklonu. Zniszczona została infrastruktura, a ulewne deszcze spowodowały powodzie. Grecja, która i tak boryka się z kryzysem, będzie musiała stawić czoła także szalejącym żywiołom. Ostatnio tego typu cyklony stają się w Grecji swego rodzaju normą, mimo iż pierwsze tego typu zanotowano tam dopiero w 1995 roku.

Wczoraj wieczorem do mediów dotarły kolejne niepokojące doniesienia. Na wybrzeże Krety dotarło silne trzęsienie ziemi o magniturze 5,9. Jest to jedno z silniejszych, jakie w ostatnim czasie wydarzyło się w Grecji.

Grecja ma poważny problem. Trzęsienie ziemi było silne

Instytut Geodynamiki w Atenach poinformował, że do podmorskiego trzęsienia ziemi doszło po godzinie 19. czasu lokalnego (o 18 w Polsce). Na całe szczęście jak do tej pory nie ma żadnych doniesień o rannych i ofiarach śmiertelnych.

Grecja jest jednym z krajów europejskich, w których trzęsienia ziemi zdarzają się stosunkowo często. Tak jak Włochy, Grecja leży na głównych uskokach geologicznych. Ruchy płyt często doprowadzają więc do różnego rodzaju anomalii. Na całe szczęście z reguły nie przynoszą one tak tragicznych skutków i w ich efekcie nikt nie ginie.

W ciągu ostatnich lat w tamtych okolicach zanotowano także inne, jeszcze mocniejsze trzęsienie ziemi. Mowa tutaj o trzęsieniu ziemi o magniturze 6,7, które miało miejsce u wybrzeży wyspy Kos w 2017 roku. W wyniku gwałtownego ruchu płyt zginęły dwie osoby, a samo trzęsienie spowodowało ogromne zniszczenia. Ostatnie trzęsienie ziemi w Grecji, w którym zginęły 143 osoby miało miejsce w 1999 roku w Atenach oraz ich najbliższej okolicy.

ZOBACZ TAKŻE:

Monika Szczepańska
Dziennikarka Otopress.pl - tworzy treści głównie do działów: show-biznes i lifestyle.
0
Chętnie poznamy Twoje zdanie, skomentuj artykułx
()
x