Szczepionka na COVID-19 trafi tylko do najbogatszych

Covid-19

Wciąż nie ma oficjalnego lekarstwa na COVID-19. Mimo to, najbogatsze kraje już zapewniły sobie ponad połowę dostaw przyszłych szczepionek.

Jak podają zagraniczne media, choć wciąż nie ma oficjalnej szczepionki na COVID-19, która przeszłaby wszystkie niezbędne testy, kilka najbogatszych krajów na świecie już złożyło zamówienia. Łącznie w państwach tych żyje 13% ludności świata. Zamówione szczepionki mają stanowić aż połowę wszystkich, które wypuszczone zostaną na rynek.

Najbogatsze kraje już w tej chwili zawarły kontrakty z pięcioma potencjalnymi firmami farmaceutycznymi, które będą w posiadaniu remedium. Organizacja pomocowa Oxfam oceniła, iż będzie to około 5,9 miliarda dawek. Taka ilość wystarczy na zaszczepienie około 3 miliardów ludzi, przy założeniu, że część z nich będzie potrzebowała powtórnego podania szczepionki.

Kontrakty na sczepienia zawarte zostały z pięcioma wielkimi koncernami: AstraZeneca, Gamaley/Sputznik, Moderna, Pfizer oraz Sinovac. Jakie kraje się na to zdecydowały? Na liście widnieją Stany Zjednoczone, Australia, Wielka Brytania, Szwajcaria oraz kraje Unii Europejskiej.

Szczepienia na COVID-19 tylko dla bogatych

Zgodnie z umową do wymienionych państw dotrzeć ma połowa z około 5,9 miliardów szczepionek. Co stanie się z resztą? Trafić one mają do krajów rozwijających się, takich jak Chiny, Brazylia, Indie czy Meksyk.

Oczywiście taki pomysł również spotkał się z krytyką. „Dostęp do szczepionki ratującej życie nie powinien zależeć od tego, gdzie człowiek mieszka i ile ma pieniędzy.” – powiedział Robert Silverman z Oxfam.

https://www.instagram.com/p/CFP07qKhqyP/

Samo stworzenie szczepionki oczywiście jest bardzo wyczerpujące i przede wszystkim dość kosztowne. Pracują nad nią wszystkie największe firmy farmaceutyczne na świecie. Każda potencjalna szczepionka dodatkowo musi zostać dokładnie sprawdzona pod względem skuteczności oraz bezpieczeństwa. Produkty, które trafią na rynek muszą być w 100% niezawodne. Niemniej jednak sprawą kluczową jest również to, aby gotowe szczepionki były finansowo osiągalne dla każdego mieszkańca, niezależnie od tego, z jakiego kraju pochodzi.

Nad tą sprawą pracuje, chociażby organizacja pomocowa Oxfam. Zależy im na tym, aby szczepienia były bezpłatne i dostępne dla każdego. Aby tak się jednak stało, koncerny farmaceutyczne musiałyby zrezygnować z ogromnych zysków i zaprzestać patentowania swoich rozwiązań, które uratować mogą wiele istnień.

ZOBACZ TAKŻE:

Monika Szczepańska
Dziennikarka Otopress.pl - tworzy treści głównie do działów: show-biznes i lifestyle.
0
Chętnie poznamy Twoje zdanie, skomentuj artykułx
()
x