Takich pierogów nie powstydziłaby się nawet Magda Gessler. Chodzi o jeden sekretny składnik w przepisie na ciasto

Pierogi ciasto
Pierogi ciasto

Magda Gessler bardzo często nie pozostawia suchej nitki na restauracjach, które odwiedza. W jej programie niejednokrotnie mieliśmy okazję widzieć, jak latają talerze w kuchni, czy jak obrywa się całej załodze lokalu gastronomicznego. Nie mniej jednak, takie ciasto, na które podamy Wam dziś przepis, na pewno przypadłoby jej do gustu. Zobaczcie sami, chodzi o jeden sekretny składnik, który zmienia wszystko. 

Ciasto na pierogi jest niesamowicie ważnym elementem, ponieważ to właśnie od niego zależy to, czy danie będzie smaczne. Bardzo często niestety zdarza się, że przygotowane przez nas pierogi rozpadają się podczas gotowania, a wszystko jest winą oczywiście nieodpowiedniej masy, w którą zawinęliśmy farsz.

W większości rodzin przepis na pierogi jest przekazywany z pokolenia na pokolenie, dlatego rzadko kiedy w tej kwestii próbujemy nowych rozwiązań. Dziś jednak przedstawimy Wam, w jaki sposób można zrobić ciasto, które będzie miało idealną konsystencję i jednocześnie fenomenalny smak. Potrzebujesz: 500 gramów mąki (typ 480), 40 gramów masła, 280 gramów wody, 1 łyżeczka soli i łyżeczka oleju lnianego.

Przepis na idealne ciasto na pierogi, którego nie powstydziłaby się nawet Magda Gessler

W pierwszej kolejności mąkę wsyp do dużej miski i wymieszaj z solą. Wodę podgrzej razem z masłem, do momentu parowania. Ważną kwestią jest to, by nie doprowadzić do wrzenia. Następnie wodę z roztopionym masłem przelej do miski, w której znajduje się mąka, do wszystkiego dodaj łyżkę oleju lnianego. Całość dokładnie mieszaj drewnianą łyżką, aż do momentu połączenia się wszystkich składników.

Następnym etapem jest zagniatanie ciasta. Możesz zrobić to zarówno ręcznie, jak i wspomagając się mikserem. Ciasto powinno być gładkie, miękkie i elastyczne. Pod żadnym pozorem nie powinno przyklejać się do rąk. Przygotowaną masę zawiń w folię i odłóż na około 30 minut.

Tak otrzymane ciasto będzie idealne na pyszne pierogi. Magda Gessler byłaby zachwycona, gdyby w jakiejkolwiek restauracji dostała te danie przygotowane w taki właśnie sposób.

ZOBACZ TAKŻE:

Wróblewska Andżelika
Dziennikarka OTOPRESS. Napisz do autorki: wroblewska.andzelika@otopress.pl
0
Chętnie poznamy Twoje zdanie, skomentuj artykułx
()
x