Rafał Trzaskowski przedstawił plan działania. Ścieki nie będą już trafiać do Wisły

Rafał Trzaskowski

Prezydent Warszawy – Rafał Trzaskowski poinformował dziś rano na swoim facebookowym profilu, że tymczasowy rurociąg doskonale spełnia swoją rolę. Tym samym ścieki nie wpływają już do Wisły.

Od kilku tygodni ściekami trafiającymi do Wisły żyje nie tylko cała Warszawa, ale i cała Polska. Sprawa stała się bardzo poważna, ponieważ zanieczyszczona rzeka stała się zagrożeniem dla życia i zdrowia. Jeszcze niedawno w mediach zobaczyć można było, chociażby zdjęcia setek martwych ryb leżących tuż przy brzegu.

Do tej pory zdawało się, że Prezydent Warszawy – Rafał Trzaskowski, nie podjął żadnych radykalnych kroków, które mogłyby poprawić całą sytuację. Z prośbą o interwencje zgłaszali się nie tylko politycy, ale i zwykli mieszkańcy zaniepokojeni tym zdarzeniem.

Dopiero dziś rano Rafał Trzaskowski poinformował o tym, że prowizoryczny rurociąg wybudowany na moście pontonowym spełnia swoją funkcję, a ścieki nie trafiają już do Wisły. Specjaliści uruchomili rurociąg w niedziele. Od tej pory zanieczyszczenia trafiają do oczyszczalni Czajka. Jest to pierwszy krok ku oczyszczeniu Wisły.

Rafał Trzaskowski obiecuje, że na tym nie poprzestanie

Jak zaznaczył Rafał Trzaskowski, budowa rurociągu na moście pontonowym jest dopiero pierwszym krokiem. Prezydent przyznał w końcu, że sytuacja jest poważna, a jej całkowite rozwiązanie może zabrać sporo czasu. W najbliższym czasie władze Warszawy mają zająć się budową rurociągów pod dnem rzeki, które połączą lewo- i prawobrzeżną Warszawę. Dopiero wtedy będzie można mówić o rozwiązaniu problemu.

https://www.facebook.com/rafal.trzaskowski/posts/10158319540151091

Trzaskowski poinformował, że inwestycja planowana jest dopiero na przyszły rok, ponieważ jak zaznaczył „nie ma zamiaru pod presją opinii publicznej pośpieszać kogokolwiek.” Swoją decyzję uwarunkował tym, że projekt musi być sporządzony w 100%, tak aby spełniał swoją rolę przez długie lata.

Specjaliści rozpisali inwestycję na dwie części. Pierwsza z nich polega na przewierceniu rury pod Wisłą, która będzie połączona z obecnie ułożonymi rurami po obu stronach rzeki. Drugim krokiem będzie przewiert drugiej rury, a także wybudowanie odpowiedniej infrastruktury.

W końcowej części swojego wpisu, Rafał Trzaskowski zrzucił odpowiedzialność na poprzednich prezydentów stolicy. Bieżąca sytuacja jest „zapłatą za błędy poprzednich ekip rządzących stolicą od 1998 roku.” Mimo to Prezydent Warszawy uspokaja mieszkańców. „Obecny przesył, który już dwa razy uległ awarii, musi być dokładnie zweryfikowany pod kątem błędów projektowych i wykonawczych, dlatego trzeba to załatwić raz i porządnie – i to właśnie robimy.

ZOBACZ TAKŻE: