Spór o nazwę ZSRR. Jedna litera, przez którą dochodzi do konfliktów

ZSRR czy ZSRS? Odpowiedź nie jest łatwa

ZSRR czy ZSRS? Zdawałoby się, że nie ma znaczenia jak zapisujemy nazwę nie istniejącego państwa. Nic bardziej mylnego.

Kolejny gorący dzień na stronie Twitter. Od samego rana użytkownicy polskiej sekcji tego medium spierają się o nazwę państwa, które nie istnieje od prawie 30 lat. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, znowu rozpala wyobraźnie.

Dyskusja rozgorzała po wpisie jednego z użytkowników, który nie rozumie, czemu jego dziecko ma mówić Związek Sowiecki, a nie Związek Radziecki. Zatroskany rodzic pamięta jeszcze ze swoich czasów szkolnych, że używał tej drugiej nazwy. W publicznej przestrzeni również tylko ona występowała.

ZSRR czy ZSRS? To forsowna zmiana PiS

Zmiana w nazewnictwie, występująca w podręcznikach szkolnych jest o tyle dziwna, że polskie ustawodawstwo dalej uznaje jedynie nazwę Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, jako jedyną prawidłową. Z tego wynika, że za sprawą PiS, dzieci w szkołą uczą się nieprawidłowej nazwy państwa.

Sami internauci wydają się w tej sprawie również podzieleni. Można usłyszeć liczne głosy pochwalające decyzje kuratora oświaty. Ma to zdaniem tych użytkowników odciąć młodych polaków od spuścizny czasów socjalizmu. Druga strona artykułuje, że nazwa jest nie tyko niepoprawna, ale również bezcelowa. Dla młodych osób Związek Radziecki, to nieistotna część historii.

Ile osób tyle opinii w tym temacie. My również mamy swoją opinię dotyczącą tej kwestii. W języku rosyjskim, człon nazwy Sovieckich (w transliteracji łacińskiej), oznacza radę. Z tego powodu w języku polskim przetłumaczono nazwę tego państwa na radzieckich. Znaczy to dosłownie państwo rad. Wpisuje się to w polską szkołę tłumaczeniową.

Zobacz także:

Mateusz Wróblewski
Dziennikarz Otopress.pl - stawia na wszechstronność. Dla "Oto" pisze zarówno o polityce, jak i show-biznesie czy technologii.
0
Chętnie poznamy Twoje zdanie, skomentuj artykułx
()
x