Topniejący lodowiec we Włoszech odsłonił 3 ciała. Oto przerażające skutki ocieplenia klimatu

Postępujące zmiany klimatyczne doprowadzają do tego, że lodowce na całym świecie stale się pomniejszają. Coraz częściej badacze odrywają pod nimi zaskakujące rzeczy. We włoskim Trydencie topniejący lodowiec odsłonił trzy ciała.

W niedzielę we włoskich Alpach doszło do makabrycznego odkrycia. Z całą pewnością już sam opis zdarzenia może mrozić krew w żyłach. Topniejące lodowce w Trydencie odsłoniły bowiem trzy ciała austriackich żołnierzy, którzy polegli podczas I wojny światowej.

Topniejące lodowce to jeden z najbardziej zauważalnych skutków postępujących zmian klimatycznych. Dosłownie miesiąc temu głośno było, chociażby o lodowcu Mont Blanc, który w każdej chwili może runąć. Z tego powodu ewakuowano mieszkańców, którzy mają domy w jego najbliższym sąsiedztwie. Specjaliści utrzymywali wtedy, że spaść może nawet pół miliona metrów sześciennych fragmentów lodowca!

Zmiany jakie zachodzą na lodowcach można obserwować między innymi we Francji, Włoszech, Szwajcarii, Islandii czy odległej Grenlandii, na której lodowiec topi się w zastraszającym tempie. Dlatego też co roku jego powierzchnia zmniejsza się o kolejnych 50 kilometrów sześciennych.

Lodowiec w Trydencie odsłoniły ciała zamordowanych żołnierzy

W ostatnią niedzielę na terenie włoskich Alp w Trydencie dokonano mrożącego krew w żyłach znaleziska. Na wysokości 3400 m. n. p. m. znaleziono zwłoki trzech austriackich żołnierzy z czasów I wojny światowej. Dzięki sprzyjającym warunkom, zarówno ciała, jak i mundury doskonale się zachowały. Od ich śmierci minęło ponad 100 lat.

Zdjęcia z miejsca odkrycia szybko trafiły do internetu. Widać na nich wyłaniające się z pod lodu i śniegu kończyny oraz fragmenty ubioru. Badacze szybko przypomnieli sobie o podobnym odkryciu, które miało miejsce w 2014 roku. Wtedy podczas topnienia innego włoskiego lodowca w turystycznej miejscowości Peio, odkryto zwłoki dwóch innych, także zamordowanych Austriaków.

Ciała żołnierzy ze śladami po kulach w przedniej części czaszki znaleziono w miejscu, w którym toczyły się walki pomiędzy armią włoską, a austro-węgierską. Wydarzenia te zyskały nazwę „Białej wojny”. Walki były bardzo utrudnione przede wszystkim ze względu na panujące warunki atmosferyczne. W tamtych rejonach temperatura spadała nawet do -30 stopni Celsjusza.

ZOBACZ TAKŻE:

Monika Szczepańska
Dziennikarka Otopress.pl - tworzy treści głównie do działów: show-biznes i lifestyle.
0
Chętnie poznamy Twoje zdanie, skomentuj artykułx
()
x