Grupa przestępcza rozbita przez polskich śledczych. To prawdziwy sukces

Grupa przestępcza składająca się z najlepszych polskich hakerów przez długi czas pozostawała nieuchwytna. Hakerzy przez cały okres swojej działalności założyli 50 fałszywych sklepów internetowych i oszukali tysiące osób.

Polscy hakerzy przez długi czas pozostawali nieuchwytni i bezkarnie okradali tysiące Polaków. Zorganizowana grupa przestępcza w okresie swojej działalności założyła aż 50 fałszywych sklepów internetowych, dzięki którym udało im się oszukać 10 tysięcy osób. Ich działalność była bardzo rozwinięta. Infekowali komputery swoich ofiar, czyścili konta bankowe i podszywali się pod policjantów. Ich aresztowanie, z całą pewnością jest prawdziwym sukcesem.

Grupa przestępcza najpewniej składała się z dziewięciu osób, albo przynajmniej tylu udało się postawić zarzuty. Hakerzy działali w przebiegły i perfidny sposób, przez co ich schwytanie było znacznie utrudnione. Cyberprzestępcy finalnie zostali rozpracowani przez Prokuraturę Regionalną w Warszawie przy współpracy z Centralnym Biurem Śledczym Policji oraz funkcjonariuszami z wydziałów walki z cyberprzestępczością.

Zarzuty postawiono dziewięciu osobom, z czego cztery wciąż przebywają w areszcie. Wszyscy podejrzani to doświadczeni hakerzy najwyższej klasy. Utrzymują oni kontakt między innymi z hakerami z Rosji, a także posiadają aktywne konta na forach dark web. Są również w posiadaniu złośliwego oprogramowania, które instalowali swoim ofiarom.

Polscy śledczy rozbili zorganizowaną grupę przestępczą i postawili zarzuty jej członkom

Kierujący grupą Janusz K. wpadł już w listopadzie zeszłego roku. Z czasem zatrzymano także kolejnych podejrzanych, w tym bankiera grupy – Pawła K. Śledczy włożyli wiele wysiłku w to, aby rozbić gang cyberprzestępców i postawić im stosowne zarzuty. Aby tak się stało, współpracowali między innymi z Europolem, który na spotkaniu w Warszawie przekazał im niezwykle pomocne dane.

Śledczy ustalili, że hakerzy czerpali zyski z wielu nielegalnych cyberbiznesów. Najpoważniejszym z nich były jednak sklepy internetowe. Założyli ich aż 50 i jak można się domyślać, wszystkie były fałszywe. W tym czasie weszli także w posiadanie 87 domen, które wykorzystali do dystrybucji złośliwego oprogramowania. W taki sposób udało im się oszukać aż 10 tysięcy klientów.

Tak skonstruowane sklepy nie budziły większych podejrzeń. W ich ofercie była elektronika, sprzęt AGD i RTV oraz wiele innych produktów. Klient zamawiał, klikał w link do płatności i uiszczał zapłatę. Tylko, że nigdy nie otrzymywał zamówionego towaru. Dodatkowo Kamil S. i Janusz K. zajmowali się rozsyłaniem zainfekowanego oprogramowania, które atakowało komputery i telefony z systemem Android.

Hakerzy podszywali się również pod policję i ZUS. Rozsyłali także linki, które przenosiły do sfałszowanych stron DHL oraz InPost. Trudnili się także czyszczeniem kont. Najpierw infekowali telefon swojej ofiary, a potem przechwytywali wszystkie jej dane, które niezbędne były do logowania się w banku. W taki sposób wyczyścili konta bankowe wielu osób, między innymi Piotra C., któremu ukradli 243 tysiące złotych.

Grupa przestępcza nie uśpiła czujności pracownicy banku

Pewnego razu próbowali przechwycić pieniądze z prywatnej spółki. Łącznie 7,9 milionów złotych. Pracownica banku znała dobrze swojego klienta i, gdy zobaczyła zlecenie przelewu na tak ogromną sumę, zadzwoniła do niego i poprosiła o potwierdzenie. Ten, co prawda potwierdził operację, ale kobieta rozpoznała, że nie jest to jego głos i o całej sprawie zawiadomiła policję, a przelew zablokowała.

Zatrzymani hakerzy to profesjonaliści. Umieją tworzyć boty, sterować cudzymi komputerami i instalować złośliwe oprogramowania. Kamil S. słynął z doskonałych kontaktów z hakerami z Rosji. Poszukiwany był także przez FBI i zasłynął jako wspólnik słynnego „Polsilvera”, który kilka lat temu włamał się systemu Plus Banku. Ich namierzenie nie było łatwe, ale dzięki współpracy wielu organów ścigania, dziś można postawić im już zarzuty.

ZOBACZ TAKŻE: