Odcisk palca w dowodzie osobistym. Polacy muszą przygotować się na noworoczne zmiany

Pobieranie odcisków palców w celu wyrobienia nowego dowodu to najważniejsza zmiana, na jaką muszą przygotować się Polacy. To jednak nie wszystko.

Na co muszą przygotować się Polacy w nadchodzącym roku? Przede wszystkim na więcej biurokracji i związanych z tym utrudnień. Wymiana starego dowodu nie będzie obowiązkowa, ale osoby, które udadzą się do urzędu w celu wyrobienia nowego dokumentu, z całą pewnością zauważą znaczące zmiany.

O biometrycznych dowodach osobistych mówiono już od pewnego czasu. Nie jest zatem dużym zaskoczeniem fakt, że rząd w końcu zdecydował się na ich wprowadzenie. Najprawdopodobniej będą wyrabiane już od sierpnia 2021 roku. Do tej pory wprowadzenie e-dowodów było dość problematyczne i pierwsze projekty lądowały w koszu. Rząd przygotował jednak nowe e-dowody, które zgodne są z unijnymi wytycznymi.

Najważniejszą zmianą niewątpliwie jest zamieszczenie w dowodach odcisków palców. Zostaną one nałożone na elektroniczną warstwę dowodu. Ich pobranie będzie obowiązkowe u wszystkich, z wyjątkiem osób, które nie ukończyły 12. roku życia oraz u tych, u których jest to fizycznie niemożliwe.

Polacy powinni zwrócić uwagę na zmieniające się przepisy

Obecność odcisków palców na dowodzie to nie jedyna zmiana. Rodacy powinni zwrócić uwagę także na nowe terminy ważności dokumentów tożsamości. W przypadku dzieci, które nie ukończyły 12. roku życia dokument będzie ważny przez 5 lat. W innych przypadkach pozostaje niezmienny, 10 letni termin ważności. Co 12 miesięcy dowód będą musiały wymieniać jedynie osoby, u których pobranie odcisków jest niemożliwe.

Nowe zasady wyrabiania dowodów sprawią także, że składanie wniosków online nie będzie dłużej możliwe. Zmniejszy się także liczba urzędów, w których w ogóle będzie można złożyć taki wniosek. Zgodnie z nowym projektem tylko jedna gmina na obszarze powiatu będzie posiadała mobilną stację, która umożliwia skanowanie odcisków.

Wprowadzenie biometrycznych dowodów ma na celu rozszerzenie bazy danych. Od teraz dostęp do odcisków palców będą mieć organy policji, Straży Granicznej, prokuratury czy Krajowej Administracji Skarbowej. Oprócz tego dane trafią także do innych wyszczególnionych w zapisie placówek, takich jak Żandarmeria Wojskowa czy Centralne Biuro Antykorupcyjne.

ZOBACZ TAKŻE:

Monika Szczepańska
Dziennikarka Otopress.pl - tworzy treści głównie do działów: show-biznes i lifestyle.
0
Chętnie poznamy Twoje zdanie, skomentuj artykułx
()
x