Te czynniki pogarszają przebieg COVID-19. Niektóre z nich można wyeliminować

Naukowcy udowodnili, że istnieją czynniki, które mogą wpłynąć na przebieg COVID-19 i pogorszyć stan pacjenta. Niektóre z nich można wyeliminować.

Badaniom nad czynnikami zwiększającymi ciężki przebieg COVID-19 poświęcili się naukowcy z Wielkiej Brytanii, Norwegii i USA. Według nich niektóre kwestie sprawiają, że pacjent gorzej znosi chorobę. Tym samym ma mniejsze szanse na to, że wyjdzie z niej bez szwanku.

Aby uzyskać rzetelne wyniki, badacze przeanalizowali dane aż 3 tysięcy pacjentów z ciężki przebiegiem koronawirusa. Pod lupę wzięli także 10 tysięcy osób, które przeszły sepsę. Pod uwagę brano przede wszystkim palenie papierosów oraz otyłość, a także wpływ nadwagi i uzależnienia na różne parametry zdrowotne.

„Badania obserwacyjne są podatne na zakłócenia, na przykład związane ze sposobem rekrutacji uczestników czy zbierania danych. Wykorzystaliśmy natomiast podejście zwane randomizacją Mendla – technikę posługującą się genetyką, w celu zmniejszenia błędów.” – wytłumaczył dr Mark Ponsford z Cardiff University, po tym gdy ujawniono, że wyniki przeprowadzonych badań nie są jednoznaczne.

Palenie i otyłość negatywnie wpływają na przebieg COVID-19

Dokładna analiza genetyczna pozwoliła na znalezienie zależności przyczynowo-skutkowych. Okazało się zatem, że palenie oraz otyłość faktycznie mają wpływ na przebieg koronawirusa. U osób z nadwagą i uzależnionych od papierosów zauważono o wiele cięższy stan chorobowy. Oba te czynniki sprzyjają także sepsie.

„Choć wiadomo już, że palenie i otyłość zwiększają ryzyko wielu poważnych schorzeń, w tym chorób serca, udaru i różnych typów raka, nasze wyniki pokazują, że skutki palenia i otyłości ulegają zaostrzeniu w pandemii COVID-19. Nasza praca wspiera tezę, że można zredukować ryzyko poważnego przebiegu COVID-19. W szczególności pomoże utrata nadmiernej wagi i zaprzestanie palenia.” – powiedział dr Dipender Gill z St George’s, University of London i Imperial College London, który odpowiedzialny jest za przebieg badań.

Choć o negatywnych skutkach palenia oraz otyłości mówi się już od dawna, to właśnie teraz jest najlepszy czas na wprowadzenie kolejnych kampanii społecznych, które będą namawiać do zdrowego trybu życia. Rzucenie palenia oraz schudnięcie w wielu przypadkach może uratować życie.

ZOBACZ TAKŻE:

Monika Szczepańska
Dziennikarka Otopress.pl - tworzy treści głównie do działów: show-biznes i lifestyle.
0
Chętnie poznamy Twoje zdanie, skomentuj artykułx
()
x