Unia Europejska domaga się wprowadzenia kolejnych obostrzeń. Druga fala pandemii dotarła już do wielu państw

Unia Europejska uważa, że to już najwyższy czas na to, aby podjąć kolejne kroki w związku z pandemią koronawirusa. W wielu krajach notuje się znaczący wzrost zachorowań. 

Unia Europejska zapowiada, że to najwyższy czas na to, aby wprowadzić kolejne obostrzenia. Wszystko z powodu nadciągającej drugiej fali COVID-19. 24 września Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób przedstawiło najnowszą ocenę ryzyka związaną z pandemią oraz wytyczne, które mają zminimalizować ryzyko przenoszenia się wirusa. Wśród zaleceń naturalnie znalazło się noszenie maseczki w miejscach publicznych oraz częste mycie rak.

Agencja Unii Europejskiej przeprowadziła dokładną analizę państw członkowskich, z których wynikło, że znaczna ich część nie przestrzegała w pełni, sporządzonych zaleceń. Ich działania nie były wystarczające na tyle, aby zminimalizować ilość zakażeń. Wspólnota zaapelowała do wszystkich krajów Unii, aby były przygotowane na ewentualne wprowadzanie kolejnych restrykcji.

Komisarz ds. Zdrowia i bezpieczeństwa żywności – Stella Kyriakides, podczas czwartkowego spotkania apelowała głównie o rozwagę. Zauważyła, że w wielu państwach członkowskich liczba zachorowań jest dziś wyższa niż podczas marcowego szczytu. Tym samym podkreśliła, że kryzys epidemiologiczny wciąż nie jest za nami. „Jesteśmy w decydującym momencie i każdy musi działać zdecydowanie i korzystać z narzędzi, które mamy. Oznacza to, że wszystkie państwa członkowskie muszą być gotowe do wprowadzenia środków kontroli natychmiast i we właściwym czasie, przy pierwszych oznakach potencjalnych nowych ognisk. To może być nasza ostatnia szansa na uniknięcie powtórki z zeszłej wiosny.”- zaapelowała.

Unia Europejska gotowa do podjęcia kolejnych kroków

Nagły skok zachorowań w całej Europie, z całą pewnością budzi spory niepokój. Dopóki nie powstanie bezpieczna i przede wszystkim skuteczna szczepionka na COVID-19, jedyną formą minimalizowania zakażeń jest właśnie wprowadzanie restrykcji. Obowiązkiem każdego obywatela jest przestrzeganie zasad higieny, zachowanie bezpiecznego dystansu i noszenie maseczki w miejscach publicznych. Warto też izolować osoby starsze i szczególnie narażone.

Z analizy Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób jasno wynikło, że cała sytuacja epidemiologiczna w krajach Unii jest bardzo zróżnicowana. W niektórych z nich zanotowano skok zachorowalności w grupie wiekowej 18-49 lat, w innych natomiast wzrosła liczba zgonów.

Tym samym ECDC wywnioskowało, że dotychczasowe środki ostrożności były źle stosowane lub po prostu nie przyniosły żadnych większych efektów. To dlatego wszystkie państwa muszą być gotowe na ewentualne zmiany i kolejne obostrzenia, jeśli sytuacja ulegnie gwałtownemu pogorszeniu.

ZOBACZ TAKŻE:

Monika Szczepańska
Dziennikarka Otopress.pl - tworzy treści głównie do działów: show-biznes i lifestyle.
0
Chętnie poznamy Twoje zdanie, skomentuj artykułx
()
x