Objawy grypy, przeziębienia i COVID-19. Lekarz radzi, jak je rozróżnić

Objawy grypy i koronawirusa

22 września rozpoczęła się kalendarzowa jesień, a to oznacza, że nieubłaganie zbliża się sezon grypowy. Postanowiliśmy więc w jednym miejscu zebrać cenne wskazówki, jak odróżnić objawy grypy, przeziębienia oraz COVID-19. Oczywiście nie należy ich traktować jako wyrocznię, bowiem jedynym, wiarygodnym badaniem jest to przeprowadzone przez lekarza. W przypadku zakażenia koronawirusem, wiarygodnym potwierdzeniem będzie za to test molekularny.

Jakie są objawy grypy, przeziębienia, a jakie COVID-19?

W ostatnich dniach wiadomości napływające z Ministerstwa Zdrowia nie są optymistyczne. Dwa dni z rzędu, a więc i w piątek i w sobotę przekroczyliśmy liczbę 1500 nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Dlatego też coraz więcej osób z niepokojem patrzy w przyszłość. Czy liczby te będą rosnąć, a co jeśli dojdą do tego także osoby chore na grypę? Czy system opieki zdrowotnej w Polsce się nie załamie? Pytań na ten moment jest więcej niż odpowiedzi, ale Ministerstwo Zdrowia uspokaja – jesteśmy gotowi.

Jeżeli masz katar i kichasz, zapewne zastanawiasz się, czy również Ciebie nie dopadł koronawirus. W tej kwestii nieco wiedzy przekazała epidemiolog lek. med. Agnieszka Motyl z Medicover Polska.

O grypie i COVID-19 na ogół nie świadczy katar i kichanie. Takie objawy wskazują raczej na przeziębienie. Grypa jest chorobą ciężką i szybko narasta. Przeziębienie jest łagodniejsze i rozwija się dłużej – mówi specjalistka.

Warto na to zwrócić uwagę, aby niepotrzebnie nie wpadać w panikę. W dzisiejszych czasach niestety o to bardzo łatwo. Dlatego też tak ważne jest, abyśmy umieli odróżnić zwykłe przeziębienie od grypy, czy koronawirusa. Poniżej znajdziesz typowe objawy grypy i przeziębienia.

Przy przeziębieniu temperatura rzadko przekracza 37,5 stopni. Ponadto, z przeziębieniem człowiek całkiem nieźle funkcjonuje (…) Grypa z reguły rozwija się ostro: następuje gwałtowny rozwój objawów, rano jest jeszcze dobrze, a wieczorem gorączka, silne bóle mięśni, osłabienie i nasilony kaszel – dodaje.

Jak rozróżnić grypę od koronawirusa?

Największy problem może być z rozróżnieniem grypy od COVID-19, o czym już niejednokrotnie apelowali epidemiolodzy w różnych krajach. Problem ten dotyczy zwłaszcza początkowego stadium obu tych zakażeń. Objawy koronawirusa jak i objawy grypy mogą być… bardzo podobne.

Początkowe objawy są podobne. W obu zakażeniach występują: gorączka, kaszel, bóle gardła i biegunki. Mogą też występować bóle głowy i mięśni. Przy czym przy grypie są zwykle częstsze. W przypadku grypy wyższa może być też gorączka, przekraczająca 39 stopni – informuje lek. med Agnieszka Motyl.

Okazuje się, że typowymi objawami koronawirusa, zwłaszcza w późniejszym stadium choroby mogą być duszności i płytki oddech. Taka sytuacja nigdy nie wystąpi w przypadku przeziębienia.

Dla COVID-19 typowe są duszność i płytki oddech, choć pojawiają się one raczej już w bardziej zaawansowanym stadium choroby. Takich objawów na pewno nie ma przeziębienie, które ogranicza się jedynie do górnych dróg oddechowych – przekazuje specjalistka.

Warto jednak pamiętać, że samodzielna diagnostyka nie zawsze jest skuteczna i nie powinna być metodą na pokonanie choroby. Objawy grypy czy koronawirusa mogą występować u jednej osoby w słabszym, a u drugiej w mocniejszym nasileniu. Dana choroba nie musi też wykazywać wszystkich, spodziewanych objawów. Dlatego też, zawsze warto zasięgnąć pomocy lekarza, jeśli podejrzewamy, że coś jest nie tak.

źródło: PAP, mat. prasowe

Popularne tematy w portalu OTOPRESS

Piotr Paterczyk
Różne tematy, od show-biznesu, przez politykę, a na sporcie kończąc. Lubię docierać tam, gdzie inni nie mają odwagi zaglądać.
0
Chętnie poznamy Twoje zdanie, skomentuj artykułx
()
x