Wyciekł tajny przepis Magdy Gessler. To danie w jej restauracji kosztuje fortunę

Magda Gessler rosół pomidorówka

Przepis, który Magda Gessler długo ukrywała, został opublikowany w serwisie „Onet Gotowanie”. Teraz każdy może samodzielnie przyrządzić danie, które w restauracjach gwiazdy programu „Kuchenne rewolucje” TVN kosztuje naprawdę sporo.

Gessler stanowi kulinarny autorytet dla wielu Polek. Taki stan rzeczy to rzecz jasna efekt prowadzenia przez nią autorskiego programu w TVN przed długie lata. Znana restauratorka bawi i uczy Polaków kulinarnych zagadnień już od dekady.

Przepis Magdy Gessler na pierogi. U niej kosztują mnóstwo pieniędzy

Jak pisaliśmy już blisko dwa lata temu, zaledwie 6 pierogów u Magdy Gessler kosztuje 45 złotych. Ta kwota raczej dla nikogo nie stanowi rzecz jasna „fortuny”. Jeżeli jednak porównać cenę tej potrawy z jakimkolwiek innym lokalem, naprawdę robi ona wrażenie. Nic więc dziwnego, że oficjalne ceny w restauracji „U Fukiera” budzą w Polakach konsternację.

Jak smakuje danie, za które trzeba restauratorce tak słono płacić? Nie trzeba wybierać się do jej wykwintnych lokali, by się o tym przekonać. W sieci pojawił się bowiem autorski przepis, według którego Magda Gessler przygotowuje ciasto na pierogi. Farsz robi według tradycyjnych przepisów, znanych wszystkim Polkom.

Kluczem do przygotowania pysznych pierogów jest jednak nie tylko ich wnętrze, lecz także – zewnętrzna warstwa ciasta, w którą owinięty jest farsz. Dobrze przygotowane ciasto na pierogi powinno być elastyczne, stosunkowo lepkie, gładkie oraz miękkie – czytamy w Onecie.

Składniki

Aby przygotować ciasto na pierogi Magdy Gessler, według autorskiego przepisu, potrzebować będziemy jedynie trzech składników:

  • 500 g mąki pszennej
  • 125 ml przegotowanej, ostudzonej wody
  • sól

Sposób przygotowania

  1. Przesiej mąkę na stolnicę. Użyj drobnego drobnego sitka. To ważne, by ciasto było delikatne i bez gródek.
  2. Dodaj część gorącej wody i wymieszaj oba składniki, aż się ze sobą połączą. Polecamy zgniatać mieszaninę za pomocą rąk. Jeśli jednak chcesz zrobić to inaczej, możesz sięgnąć na przykład po drewnianą łyżkę. W trakcie ugniatania dodawaj sukcesywnie dodawaj kolejne porcje przegotowanej wody.
  3. Jeśli ciasto uzyskało jednolitą, plastyczną konsystencję, jest już gotowe.
  4. Podziel swoje ciasto na cztery równe kawałki. Następnie każdy z nich rozwałkuj na cienki placek (ok. kilka mm). Postaraj się, by nie było wybrzuszeń, aby ciasto było płaskie na całej swojej powierzchni.
  5. Przy użyciu szklanki lub noża powycinaj wybrane przez siebie kształty – okręgi, kwadraty lub trójkąty – na które będziesz nakładać farsz.

Zobacz również te artykuły:

OTOPRESS
Ten materiał to wynik pracy zespołowej. Lista autorów portalu: tutaj Znalazłeś/aś w naszym materiale błąd lub niedopatrzenie? Napisz do nas: redakcja@otopress.pl
6
0
Chętnie poznamy Twoje zdanie, skomentuj artykułx
()
x