Nowe wyniki badań dot. rozpadu związków. Sprawdź czy czeka Cię rozwód

Rozwód to zawsze trudne przeżycie

Rozwód to zawsze wielka tragedia. Nowe badania pokazują, co można zrobić, aby uchronić przed tym swoją relacje.

Szybki tryb życia, brak poczucia stabilności, problemy z psychiką. To coraz częściej codzienność wielu z nas. Nie sprzyja to budowanie związków, które mają przetrwać całe życie. Dlatego coraz częściej wielu ludzi decyduje się na życie w samotności. Ci, którzy jednak zdecydują się na wejście w związek, często są zawiedzeni swoim wyborem. Rozwód staje się kwestią czasu.

Zjawisko to obserwujemy również w Polsce. Co roku rozpada się 60  tysięcy małżeństw. Liczba ta jest zatrważająca biorąc pod uwagę, że obecnie w naszym kraju, rok rocznie zawiera się jedynie 120 tysięcy oficjalnych związków. Stosunkowo częściej rozwód dotyka związki na zachodzie Polski. Rekordzistą w tym niechlubnym rankingu jest Leszno w województwie wielkopolskim. Na 1000 osób przypada tam 3 rozwiedzionych.

Rozwód to nie tylko tragedia partnerów. Również ich dzieci są narażone na stres i nieodwracalne zmiany w psychice. Ze względu na utratę jednego z rodziców, w dzieciach często rodzi się lęk przed odrzuceniem i zaburzenie poczucia własnej wartości. W konsekwencji, mają one problem z prawidłowym funkcjonowaniem w społeczeństwie. Odbija się to negatywnie na ich życiowych wyborach.

Rozwód jest możliwy do uniknięcia

Najlepszym rozwiązaniem wydaje się modlitwa. Jak wykazują statystyki, małżeństwa sakralne cechuje zdecydowanie niższa skłonność do rozpadu. Jedynie w 1 na 3 takich par dochodzi do zakończenia relacji. Co więcej, jeśli małżonkowie wspólnie się modlą, statystycznie istnieje tylko 2% szans, że zaistnieje rozwód.

Zdaniem psychologów, wspólne wartości to jeden z najlepszych fundamentów długotrwałych relacji. Dzięki nim jesteśmy w stanie lepiej zrozumieć partnera i zaakceptować jego zachowanie. W religii katolickiej dochodzi do tego przekonanie, że co Bóg złączył, człowiek niech nie rozdziela. Potęguje to tylko chęć utrzymania związku. Rozwód nie wchodzi wtedy w grę.

Jednak tym, co pozytywnie działa na każdy związek, jest niewątpliwie wspólne działanie. Czy będzie to modlitwa, gotowanie lub pielenie ogródka, jeśli robicie to razem, macie duże szanse budzić się na starość obok siebie.

Zobacz także:

Mateusz Wróblewski
Dziennikarz Otopress.pl - stawia na wszechstronność. Dla "Oto" pisze zarówno o polityce, jak i show-biznesie czy technologii.
0
Chętnie poznamy Twoje zdanie, skomentuj artykułx
()
x