Waloryzacja i minimalna emerytura w 2021 roku. Dobre wieści dla emerytów

Emerytury emeryci rząd pieniądze waloryzacja emerytur
Jarosław Kaczyński i Andrzej Duda. /fot. screen tvn24.pl

Emeryci już od dłuższego czasu czekają na dobre wieści ws. waloryzacji emerytury w 2021 roku. Chcieliby ponadto w końcu dowiedzieć się, ile wyniesie minimalna emerytura w 2021 roku. Jak się okazało, jest wyraźne światełko w tunelu. Znacznie większe pieniądze mają trafić do kieszeni seniorów.

Przy okazji wyborów parlamentarnych, a później prezydenckich, nie brakowało spekulacji, a nawet dezinformacji na temat emerytur. Jak bowiem wiadomo, seniorzy stanowią znaczącą część aktywnych wyborców. Teraz jednak wszystko zaczyna się klarować, bo wybory prezydenckie dopiero za 5 lat, a parlamentarne – w 2023 r.

Waloryzacja emerytur – jaka minimalna emerytura w 2021 r.?

Wysokość emerytur będzie wzrastać – to mamy zagwarantowane. Spekulacje dotyczą jednak tego, w jakim tempie. Wiele wskazuje na to, że minimalna emerytura w 2021 roku będzie opiewać na kwotę zbliżoną do 1300 zł. Obecnie jest to o sto złotych mniej. Czy rząd PiS dotrzyma słowa?

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Zasiłek pogrzebowy 2020 i 2021 – ile wynosi? Wysokość świadczenia, nowa kwota

Wszystko wskazuje na to, że tak. W ostatnich miesiącach nad frakcją rządzącą zbierały się bowiem czarne chmury. I nie jest tu mowa tylko o sporze PiS z Solidarną Polską. Bo tuż przed wyborami na głowę państwa, opozycja przypuściła na kandydata Prawa i Sprawiedliwości oraz sam rząd obszerną ofensywę. Wybory jednak udało się minimalnie wygrać. Głównie dzięki głosom właśnie seniorów, czego opozycja nie omieszkała Andrzejowi Dudzie złośliwie wytykać. Jarosław Kaczyński, jako wytrawny i doświadczony polityk, zdaje sobie sprawę z tego, że to emeryci dali PiS-wi kolejne zwycięstwo. Stąd też należy się spodziewać, że tym razem odwdzięczy im się realnie, spełniając jedną z flagowych obietnic odnośnie waloryzacji emerytur. Na taki, optymistyczny dla seniorów scenariusz, wskazuje fakt, że rząd kolejnymi daninami obciąża sektor przedsiębiorców. Najwyraźniej szuka w ten sposób pieniędzy na wyższe świadczenia.

Emeryci znów odczują podwyżki? Otrzymają znacznie większe pieniądze

Procent waloryzacji jest pokłosiem średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych, który powiększa się dodatkowo o co najmniej 20 procent realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia – czytamy w serwisie NTO.PL.

Jak podał kilka miesięcy temu Onet.pl, nie było zgody premiera na propozycję kilku członków rządu, według której emerytury miały wzrosnąć o całe sto złotych. Jest jednak szansa, że w 2021 roku minimalna emerytura wzrośnie o niewiele mniejszą kwotę.

„Trzynastki” – kiedy wypłaty na konta emerytów

Rząd PiS zapowiada w programie o waloryzacji emerytur, że minimalna coroczna procentowa waloryzacja emerytur i rent nie może być niższa niż 70 złotych. Serwis Wyborcza.biz podawał, że Prawo i Sprawiedliwość prawdopodobnie wycofało się z tej obietnicy. Doniesienia „Wyborczej” najpewniej się jednak nie potwierdzą. Ponadto w kwietniu 2021 roku ma zostać wypłacona 13. emerytura. To również poddawano w wątpliwość. Rządzący nie chcą jednak zawieść emerytów i rencistów. Dlatego też obecnie trwają jedynie ostatnie dyskusje na temat wzrostu wysokości świadczeń.

Emerytury emeryci rząd pieniądze waloryzacja emerytur

Wciąż nie wiadomo, co z „czternastkami”. Najpewniej wszystko byłoby jasne, gdyby nie ogólnoświatowa panika, jaka wybuchła w pierwszym kwartale 2020 roku. Im jednak bliżej do końca roku, tym większa presja na rząd, by przedstawił budżet na 2021 r.

OTOPRESS
Ten materiał to wynik pracy zespołowej. Lista autorów portalu: tutaj Znalazłeś/aś w naszym materiale błąd lub niedopatrzenie? Napisz do nas: redakcja@otopress.pl
15
0
Chętnie poznamy Twoje zdanie, skomentuj artykułx
()
x