Dodatek mieszkaniowy. Kto, kiedy i jak może się o niego ubiegać

Dodatek mieszkaniowy to duża szansa

Opłaty za mieszkanie potrafią dać w kość. Jednak państwo nie pozostawia nas w tej kwestii na lodzie. Sprawdź, co musisz zrobić, aby uzyskać dodatek mieszkaniowy.

Kryteria do uzyskania dodatkowych pieniędzy z dodatku mieszkaniowego nie są tak wyśrubowane jak się wydaje. Ubiegać się o niego może szereg osób:

 • Najemca
 • Podnajemca
 • Mieszkańcy lokali spółdzielczych do których przysługuje im prawo
 • Lokatorzy czekający na przydział mieszkania socjalnego
 • Inne osoby, które mają prawo do danego lokalu i ponoszą na jego rzecz wydatki

Kolejnym wymogiem, które należy spełnić, jest odpowiednia wysokość dochodów za ostatnie trzy miesiące. Według przyjętych reguł, wyliczana jest ona na podstawie najniższej emerytury. Obecnie wynosi ona 1200 złotych brutto. Dlatego nie można przekroczyć dochodu brutto w wysokości:

 • 2100 złotych dla singli (175% emerytury)
 • 1500 złotych dla gospodarstw wieloosobowych (125% emerytury)

Ważne! Są to kwoty po odjęciu składek rentalnych, chorobowych i emerytalnych. Koszty uzyskania przychodów również się tutaj nie wliczają.

Co jeśli przekroczymy podane kwoty? Dalej możemy uzyskać dodatek mieszkaniowy, zostanie on jedynie pomniejszony o wysokość naszego przekroczenia.

Niedługo jednak może to ulec zmianie, gdyż trwają prace nad projektem ustawy, mającej zmienić kryteria przyznawania dodatku mieszkaniowego. Ma być ono obliczane na podstawie wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Będzie to kolejno 30% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarstwie jednoosobowym i 40% w wieloosobowym. Na obecną chwilę, obowiązują jednak stare zasady opisane w tym artykule.

Metraż mieszkania potrzebny do uzyskania dodatku mieszkaniowego

Pozostaje jeszcze kwestia, jak wielkie może być mieszkanie, aby uzyskać na nie pieniądze. W tym celu przedstawiamy tabelę, aby lepiej zobrazować to kryterium.

Liczba osób w lokalu Ustawowa powierzchnia Maksymalna powierzchnia lokalu Maksymalna powierzchnia lokalu, gdzie kuchnia i pokoje zajmują mniej niż 50%
1 35 m² 45,5 m² 52,5 m²
2 40 m² 52 m² 60 m²
3 45 m² 58,5 m² 67,5 m²
4 55 m² 71,5 m² 82,5 m²
5 65 m² 84,5 m² 97,5 m²
6 70 m² 91 m² 105 m²

Kolejne osoby zwiększają powierzchnię ustawową o 5 m². Osoby niepełnosprawne zwiększają podstawę o 15 m².

Wysokość odliczenia jest obliczana na podstawie czynszu, zaliczki lub opłaty eksploatacyjnej, w zależności od sposobu użytkowania mieszkania.

Wielkość gospodarstwa Przysługująca ulga
1 osoba 15-20%
2-4 osoby 12-15%
5+ osób 10-12%

 

Przykład. Jeśli rodzina 2 osobowa uzyskuje przychód w wysokości 3000 tysięcy, ich opłaty za mieszkanie nie mogą przekraczać 360 złotych. Całą kwotę ponad to, pokryje ulga mieszkaniowa.

Procedowane zmiany, ujednolicą ulgi. Nowe prawo wyrówna wszystkie kolejno do 15, 12 i 10%.

Co i gdzie należy zanieść, aby uzyskać dodatek mieszkaniowy

Kiedy już ustalimy, że spełniamy wszystkie powyższe kryteria, zabieramy się za kolekcjonowanie potrzebnych dokumentów. W ich skład wchodzą:

 • wniosek o dodatek mieszkaniowy
 • szczegółowy wykaz uiszczanych opłat
 • potwierdzenie dochodów z 3 ostatnich miesięcy swoich i współlokatorów
 • orzeczenie o niepełnosprawności i jego stopniu wraz z wynikającymi z tego wymaganiami mieszkalnymi (fakultatywnie)

Mając to wszystko, nie pozostaje nic innego, tylko udać się do urzędu gminy lub ośrodka pomocy społecznej, w celu złożenia dokumentów. Urząd ma na rozpatrzenie Twojego wniosku 30 dni, podczas których powinieneś spodziewać się wizytacji.

Na koniec warto wspomnieć o kilku kwestiach związanych z dodatkiem mieszkaniowym. Jest on udzielany na 6 miesięcy, po których należy ubiegać się o jego ponowne uzyskanie. Jeśli mamy nieuiszczone wcześniejsze opłaty za co najmniej 2 miesiące- zostanie on wstrzymany. Również Ci, którzy liczyli na uzyskanie pieniędzy do ręki, będą zawiedzeni. Pieniądze z dodatku mieszkaniowego są automatycznie przelewane na konto rozliczeniowe odpowiedniego organu, w którym opłacasz mieszkanie.

Mateusz Wróblewski
Dziennikarz Otopress.pl - stawia na wszechstronność. Dla "Oto" pisze zarówno o polityce, jak i show-biznesie czy technologii.
0
Chętnie poznamy Twoje zdanie, skomentuj artykułx
()
x