Stypendia socjalne dla studentów. Przygotuj się na nowy rok akademicki

Stypendia socjalne dla studentów

Nieuchronnie zbliża się rok akademicki. To oznacza wydatki. Sprawdź, czy przysługuje Ci stypendium socjalne dla studentów.

Życie studenckie to nie tylko czas na rozwój naukowy, lecz również towarzyski. Pomimo tego, że studia są bezpłatne, samo życie kosztuje. Dlatego warto sprawdzić, czy przysługuje nam stypendium socjalne. Może ono stać się przepustką do pomyślnego zakończenia studiów.

Komu przysługuje stypendium socjalne dla studentów

Każdy student, który odbywa naukę na uczelni publicznej, duchownej, bądź prywatnej może ubiegać się o wsparcie finansowe. W praktyce, każdy kto podejmuje studia, ma prawo do tego świadczenia. Są od tej zasady dwa znaczące wyjątki. Pierwszy z nich to kandydat lub zawodowy żołnierz. Kolejny to kandydat lub funkcjonariusz służby państwowej. Jeśli znajdujesz się w którejś z tych dwóch grup, nie dostaniesz stypendium.

Równocześnie warto zaznaczyć, że osoby posiadające już tytuł zawodowy, nie mogą ubiegać się o to świadczenie.

Kolejnym wymogiem jest odpowiedni dochód w rodzinie na osobę. Jest on ustalany przez konkretną uczelnie. Jednak niezależnie od tego, musi mieścić się w widełkach 528  – 1051, 70 złotych.

Sama wysokość stypendiów różni się w zależności od uczelni. Za zwykle wynosi ono od 600 do 800 złotych. Co więcej, jeśli student znajduje się w bardzo trudnym położeniu, może dostać dodatkowe pieniądze na umożliwienie dotarcia na zajęcia.

Stypendium socjalne dla studentów jest wypłacane przez rok akademicki lub semestr, zależnie od długości procesu kształcenia. Jego kwota jest ustalana na uczelni, jednak nie może być wyższa niż 38% wynagrodzenia profesora.

Jednak nie jest to jedyny rodzaj stypendium, o który można się ubiegać. Jeśli osiągniesz wysokie wyniki w nauce i znajdziesz się w 10% najlepszych studentów, możesz ubiegać się o stypendium rektora. Co więcej, jeśli najdzie Cię nagła potrzeba, możesz starać się o zapomogę. Jest to jednorazowy zastrzyk pieniędzy, w wyższej niż miesięczna stawka stypendium.

Ponadto na wyższych latach, możesz ubiegać się o stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne wyniki naukowe. Jeśli zbierzesz odpowiednią liczbę punktów za publikacje, medale i wystąpienia, 17 tysięcy złotych znajdzie się w Twoim posiadaniu.

Mateusz Wróblewski
Dziennikarz Otopress.pl - stawia na wszechstronność. Dla "Oto" pisze zarówno o polityce, jak i show-biznesie czy technologii.
0
Chętnie poznamy Twoje zdanie, skomentuj artykułx
()
x