Andrzej Duda wygwizdany na Uniwersytecie Warszawskim

Andrzej Duda na Uniwersytecie Warszawskim budzi kontrowersje

Andrzej Duda zaszczycił swoją obecnością rozpoczęcie roku na Uniwersytecie Warszawskim. Nie wszystkim jednak przypadło to do gustu.

Tradycji stało się zadość. 1 października jak co roku Uniwersytet Warszawski rozpoczął nowy rok akademicki. Pomimo niesprzyjających warunków, udało się zgromadzić kadrze profesorskiej, jak również przedstawicielom środowiska studenckiego. Nie zabrakło również transmisji online całego wydarzenia na stronie uczelni. Warto zauważyć, że wszystkie środki bezpieczeństwa zostały zachowane. Z tego też powodu, w wydarzeniu mogła uczestniczyć jedynie ograniczona ilość osób. Nie zabrakło jednak gościa specjalnego, którym w tym roku był Andrzej Duda.

Nie przeszkodziło to w zebraniu się grupki manifestantów. Protestowali oni przeciwko wystąpieniu prezydenta Andrzeja Dudy. Głowa państwa uraziła ich swoimi homofobicznymi wypowiedziami. Na znak protestu przynieśli dużą tęczową flagę, z którą stali tuż przed wejściem na główną salę uniwersytetu – Auditorium Maximum. Protestujący wykrzykiwali różne hasła, wzywające do poszanowania ich praw.

Okrzyki i gwizdy stały się nieznośnie głośne, w momencie zbliżenia się do budynku Andrzeja Dudy. Dwie strony konfliktu oddzielała straż uniwersytecka, a nie policja, ponieważ to ona na kampusie dba o bezpieczeństwo.

Andrzej Duda na Uniwersytecie Warszawskim przyjęty bardzo chłodno

Samo wystąpienie Prezydenta było swego rodzaju laurką dla UW. Jak sam mówił:

uniwersytet jest nieodłącznie wpisany w dzieje naszego narodu. To miejsce, gdzie w wielkiej części został zbudowany dorobek nauki polskiej, gdzie tworzone są fundamenty polskiego potencjału rozwojowego.

Wskazał również na rolę, jaką odegrało środowisko akademickie w walce z komunizmem. Jednak nawet tak piękne słowa nie ukryły cierpkich komentarzy pod adresem Andrzeja Dudy.

Przez całą ubiegłą kadencję nie został on zaproszony w mury uniwersytetu. Stało się to dopiero teraz, kiedy doszło do zmiany rektora. Dlatego nie dziwą wypowiedzi, które sugerują zwrot w stronę Zjednoczonej Prawicy władz uczelni.

Uniwersytet Warszawski słynie nie tylko z bycia najlepszą instytucją naukową w Polsce. Jest również znany ze swojej wolnościowej i otwartej dla wszystkich polityki. Znajdują tu dla siebie miejsce wszyscy, którzy chcą pogłębiać i dzielić się wiedzą. Miejmy nadzieję, że Uniwersytet pozostanie niezależny.

Zobacz także:

Mateusz Wróblewski
Dziennikarz Otopress.pl - stawia na wszechstronność. Dla "Oto" pisze zarówno o polityce, jak i show-biznesie czy technologii.
0
Chętnie poznamy Twoje zdanie, skomentuj artykułx
()
x