Dofinansowanie na środki ortopedyczne i pomocnicze

Na środki ortopedyczne i pomocnicze można uzyskać pieniądze

W momentach problemów ze zdrowiem, każda złotówka zaczyna się liczyć. Z pomocą przychodzi dofinansowanie na środki ortopedyczne i pomocnicze.

W ramach państwowej pomocy, każdy kto potrzebuje przyrządów, bądź innych sprzętów do prawidłowej rehabilitacji i funkcjonowania, ma prawo ubiegać się o pieniądze. Jest to jednak obwarowane pewnymi wymaganiami.

Na początek kilka definicji ze strony ustawodawcy:

Przedmioty ortopedyczne to przyrządy niezbędne do samodzielnego funkcjonowania osoby niepełnosprawnej, np. protezy, kule, wózek inwalidzki.

Środki pomocnicze to przedmioty, które w znacznym stopniu ułatwiają funkcjonowanie osoby niepełnosprawnej w środowisku społecznym lub wręcz to umożliwiają, np. pomoce optyczne dla niedowidzących, aparaty słuchowe, cewniki.

Ważne! Finansowanie zależy od limitów narzuconych przez ministerstwo. Dlatego, warto sprawdzić listę, którą zawiera rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29 maja 2017 r. w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie. W nim można odnaleźć wszelkie potrzebne informacje odnośnie ograniczeń w finansowaniu.

Wymagania odnośnie dofinansowania na środki ortopedyczne i pomocnicze

Aby uzyskać pomoc od państwa, należy spełnić kilka kryteriów.Przede wszystkim, trzeba posiadać orzeczenie o niepełnosprawności. Jest to wymóg podstawowy, ale warto o nim wspomnieć. Dodatkowo do tego lekarz musi wydać zalecenie na zakup danego sprzętu. Wynika to z chęci zagospodarowania pieniędzy w odpowiedni sposób. Ostatnim obowiązkowym wymogiem jest posiadanie odpowiednio niskiej pensji. Musi to być kwota nie wyższa niż 50% przeciętnego wynagrodzenia na osobę we wspólnym gospodarstwie domowym. Limit ten jest zwiększony do 65%, jeśli jesteśmy samotni. Bada się to na podstawie kwartalnych wpływów.

Kiedy już zapoznamy się z wymaganiami formalnymi, nadchodzi czas na kompletowanie potrzebnej dokumentacji. Składają się na nią:

  • orzeczenie o stopniu niepełnosprawności
  • faktura określająca cenę nabycia (z wyodrębnioną kwotą opłacaną w ramach ubezpieczenia zdrowotnego oraz kwotą udziału własnego lub inny dokument potwierdzający zakup),
  • kopię zlecenia na przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze (z ofertą określającą cenę nabycia z wyodrębnioną kwotą opłacaną w ramach ubezpieczenia zdrowotnego i kwotą udziału własnego oraz termin realizacji zlecenia od momentu przyjęcia go do realizacji).

Całość składamy w lokalnym punkcie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Jeśli dopełniliśmy wszystkich formalności, możemy otrzymać od 100% do 150% udziału własnego w wyznaczonym przez Narodowy Fundusz Zdrowia limicie ceny.

Mateusz Wróblewski
Dziennikarz Otopress.pl - stawia na wszechstronność. Dla "Oto" pisze zarówno o polityce, jak i show-biznesie czy technologii.
0
Chętnie poznamy Twoje zdanie, skomentuj artykułx
()
x