Rodzaje miodów i ich właściwości. Radzimy, który najlepiej wybrać

rodzaje miodów i ich właściwości

Na sklepowych półkach czy targowych straganach możemy znaleźć różne rodzaje miodów. Z pewnością wiele osób ma spory problem z tym który z nich wybrać. Nie martwcie się, z naszą pomocą wybierzecie ten najbardziej odpowiedni dla siebie.

Jakie są główne rodzaje miodów?

Jak za chwilę się przekonacie mamy wiele odmian miodów. Tak naprawdę kluczowym jest rodzaj roślin z których pszczoły zbierają nektar. Warto zaznaczyć, że w zależności od odmiany, miody różnią się między sobą barwą, smakiem i działaniem na nasz organizm. Oto główne rodzaje miodów.

Miód spadziowy

Taki miód ma gęstszą konsystencję niż inne rodzaje miodów. Zawiera dużo potasu, fosforu, chlorku, siarki, wapnia, magnezu i żelaza. Poza tym ma silne właściwości bakteriobójcze, przeciwzapalne. Pomaga wzmocnić układ odpornościowy. Miód spadziowy nadaje się zwłaszcza dla osób, które borykają się z problemami dotyczącymi dróg oddechowych, układu pokarmowego, układu krążenia oraz układu nerwowego.

Miód wielokwiatowy

Tego rodzaju miód warto stosować przy chorobach wątroby i pęcherzyka żółciowego. Co ciekawe, mogą go spożywać również osoby mające alergię na pyłki. Wielu specjalistów zaleca podawać miód wielokwiatowy dzieciom chorującym na grypę czy przeziębienie.

Miód rzepakowy

Miód tego rodzaju dobrze rozpuszcza się w wodzie. Szczególnie poleca się go przy schorzeniach wątroby, trzustki, nerek, układu pokarmowego oraz wrzodów żołądka i dwunastnicy. Ponieważ miód ten obniża ciśnienie tętnicze krwi i wyrównuje niedobory potasu, idealnie nadaje się dla osób mających problemy z układem krążenia.

Miód lipowy

Miód lipowy jest pikantniejszy niż pozostałe rodzaje miodów. Jego właściwości lecznicze są bardzo szerokie. Warto go stosować przy grypie, przeziębieniu, kaszlu, anginie czy zapaleniu zatok. Poza tym, pomaga osobom cierpiącym na nerwicę i choroby dróg moczowych.

Jak widać na rynku są dostępne różne rodzaje miodów. Niewątpliwie warto uzupełnić swój codzienny jadłospis o ten wartościowy produkt. Jednak trzeba pamiętać o tym, iż należy go stosować z umiarem, gdyż jest nie tylko pełny wartościowych składników, ale również kaloryczny.

Źródło: Polski Związek Pszczelarski

  1. Książę William i Księżna Kate znaleźli się w kłopotliwej sytuacji. Nikt nie mógł tego przewidzieć
  2. Angelina Jolie w centrum uwagi. Chodzi o zmianę płci
  3. Hazal Subasi mówi o małżeństwie z Rizą Kocaoglu. Teraz znamy całą prawdę