Unia Europejska staje do walki z gigantami nowych technologii

Unia Europejska kontra giganci technologiczni

Unia Europejska szykuje się na nową batalię z producentami smartfonów. Telefony mają stać się zdecydowanie bardziej przyjazne użytkownikom.

Pomimo pandemicznej rzeczywistości, Unia Europejska nie zapomina o użytkownikach telefonów komórkowych. Firmy produkujące smartfony i oprogramowanie do nich już od jakiegoś czasu znajdują się na liście szczególnie obserwowanych podmiotów przez UE. Wynika to z faktu szeroko zakrojonej inwigilacji przez firmy użytkowników. Tyczy się to tak urządzeń z android jak z iOS.

Postawa firm co do współpracy z regulatorami unijnymi wydaje się być jednak nieprzejednana. Argumentują oni, że głównym źródłem zarobku są dla nich pozyskane dane, które pomagają dostarczyć klientom lepsze produkty. Specjaliści ze strony Unii wydają się być jednak nieprzekonani. Dlatego powstało rozporządzenie RODO, mające ukrócić zbieranie danych bez wiedzy użytkownika. Obecnie staje się to po wyraźnej zgodzie osoby użytkującej daną usługę.

Jednak nie jest to koniec działań mających ograniczyć inwigilacje. Już niedługo producenci smartfonów będą zobowiązani do nie instalowania dodatkowych programów startowych na swoich urządzeniach.

Unia Europejska kontra smartfony

Proponowane zmiany spotkały się z ciepłym przyjęciem internautów. W końcu może nadejść czas, kiedy nasze telefony przestaną być zaśmiecane aplikacjami niepotrzebnymi, spowalniającymi jedynie system. Co więcej, zmiany idą dalej. Aby skończyć z monopolem producentów oprogramowań (Apple, Microsoft i Google) proponowane zmiany mają nakazać dzielić się danymi z konkurentami. Co więcej, sklepy firm mają pobierać pieniądze jedynie z reklam. Wpisuje się to w większą walkę, która trwa na całym świecie.

Walka z monopolami nowych technologii została symbolicznie zapoczątkowana przez Epic Games, w momencie złamania regulaminu sklepu App Store (Apple). Opierało się to na ominięciu opłat pośrednich dla amerykańskiego giganta, za zakup dodatkowej waluty w grze Fortnite. Doprowadziło to do obniżki cen, lecz jednocześnie usunięcia produkcji ze sklepu. W odpowiedzi Epic pozwał Apple do sądu. Sprawa ma się rozpocząć w ciągu kilku miesięcy i już jej przyszły wynik jest oceniany jako historyczny.

Zmiany proponowane przez Unię Europejską są w fazie dopracowywania. Jeśli wejdą w życie, będą przełomem na rynku nowych technologii, który doprowadzi do powstania wielu nowych podmiotów. I zwiększenia szybkości naszych smartfonów.

Zobacz także: