Tik tok znów szokuje. Rodzice rzucają swoimi dziećmi

Aplikacja Tik Tok słynie ze swoich szokujących wyzwań, których podejmują się głównie nastolatkowie z całego świata. Zdarza się jednak, że z proponowanych na platformie zabaw korzystają także dorośli, jak mogłoby się wydawać, odpowiedzialni ludzie. Niektóre zabawy mogą zakończyć się tragicznie.

Jedno z najnowszych wyzwań, które pojawiło się w aplikacji Tik Tok kierowane było głównie do rodziców małych dzieci. Nic więc dziwnego, że jego forma szybko wywołała oburzenie wśród pozostałych użytkowników. Rodzice publikują bowiem krótkie filmiki, na których mają wyrzucić dziecko do góry, tak aby całkiem wypadło ono z kadru. Wszystko do rytmu piosenki „Baby” rapera Blueface.

https://twitter.com/SquirtReynoldss/status/1303529298440138752

Kontrowersyjny jest już sam tekst utworu, który nawiązuje do planu pozbycia się dziecka. „Nie ma dziecka, nie możemy mieć dziecka. Jeśli nie zastosujesz planu B, zawsze jest plan C.” Choć filmiki biją rekordy popularności, zachowanie rodziców trudno uznać za etyczne.

Pojawiają się wątpliwości związane już z samym upublicznianiem wizerunku dziecka w social mediach. Choć filmy i zdjęcia, na których ukazywane są dzieci często stają się chętnie oglądane, wykorzystywanie małoletniego wbrew jego woli powinno być zachowaniem piętnowanym.

Tik Tok staje się niebezpieczny. Nowe trendy mrożą krew w żyłach

Nowemu trendowi na Tik Toku sprzeciwiają się również obrońcy praw dzieci. Uważają oni, że takie zachowania mogą przyczynić się do uszczerbku na zdrowiu, a więc tym bardziej powinny być napiętnowane i karane. „Wielu rodziców dla budowania swojej popularności w sieci potrafi narażać prywatność czy nawet zdrowie swoich dzieci. Myślę, że często nie mają nawet świadomości, że robią coś złego.”- powiedział Łukasz Wojtasik z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Warto pamiętać także o tym, że zgłosić można wszystkie filmy oraz fotografie znalezione w internecie, na których łamane są prawa dziecka lub widać, że małoletniemu grozi krzywda. Na początku można spróbować dialogu z rodzicem. Jeśli to nie podziała, Tik Tok udostępnia funkcję służącą do zgłaszania nadużyć.

Jeśli natomiast dziecko jest ofiarą przestępstwa, wtedy nie ma co zwlekać i sprawę od razu należy zgłosić policji.

ZOBACZ TAKŻE: