Jesteś na L4? Nie tylko ZUS może zapukać do Twoich drzwi

L4 ZUS
L4 ZUS

Większość pracowników przebywających przez dłuższy czas na L4 liczy się z tym, że do ich drzwi w każdej chwili może zapukać kontrola z ZUS. Okazuje się jednak, że nie tylko Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma takie prawo. Mało kto wie o tym, kto jeszcze może skontrolować pracownika będącego na zwolnieniu lekarskim. 

Na pewno każdemu w swojej karierze choć raz zdarzyła się konieczność pójścia na zwolnienie chorobowe, czyli popularne L4. Największy problem polega jednak na tym, że duża ilość osób zgłasza się do lekarza po zwolnienie nie dlatego, że źle się czuje, ale dlatego, że po prostu chce odpocząć, lub gdzieś wyjechać, a nie ma już urlopu.

Każdy doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że ZUS w każdej chwili może skontrolować, czy rzeczywiście jesteśmy niezdolni do pracy. Dotyczy to głównie osób, które przebywają na zwolnieniu przez dłuższy czas. Zakład Ubezpieczeń Społecznych może skontrolować, czy osoba chora prawidłowo korzysta ze zwolnienia. Jeśli przykładowo okazałoby się, że pracownik podczas pobytu na zwolnieniu wykonuje inną pracę, mógłby mieć problemy. Może stracić prawo do wypłacania świadczenia, a jeśli zostało wypłacone, będzie musiał je zwrócić.

Kto jeszcze może skontrolować pracownika na L4? 

Mało kto wie o tym, że pracodawca również ma prawo do skontrolowania swojego pracownika. Wystarczy, że w jego firmie zatrudnionych jest co najmniej 20 osób. Jeśli szef uzna, że Twoje zwolnienie jest podejrzane, bez problemu może to sprawdzić. Może zrobić to sam, ale również zlecić wykonanie tego zadania komuś innemu.

W tym przypadku nieistotna jest długość zwolnienia, ponieważ można skontrolować pracownika, którzy wziął zwolnienie na, chociażby dwa dni. Nie ma również konieczności wcześniejszego zapowiadania swojej wizyty. Szef może to zrobić z zaskoczenia.

Choć takie kontrole nie zdarzają się zbyt często, to mimo wszystko warto wiedzieć, że pracodawca ma takie prawo. Jeśli jesteś na L4 to zarówno on, jak i ZUS może wpaść z odwiedzinami.

Zobacz także: