Rząd wprowadzi dodatkowe dni wolne od pracy przez Wszystkich Świętych i pandemię? Znamy szczegóły

dni wolne od pracy
dni wolne od pracy

Dodatkowe dni wolne od pracy miałyby rozwiązać problem zgromadzeń na cmentarzach w dniu Wszystkich Świętych. To rozwiązanie jest cały czas rozważane przez rząd, jednak jak w każdym przypadku, istnieją różne za i przeciw. Znamy szczegóły. 

Dni wolne od pracy w okolicach 1 listopada miałyby zachęcić ludzi do odwiedzania cmentarzy w różnych terminach niż Wszystkich Świętych. Tego dnia co roku na cmentarzach gromadzą się tłumy, co w obecnej sytuacji przyczyniłoby się do dramatycznego wzrostu liczby nowych zakażeń.

Chińscy eksperci alarmują: najgorsze dopiero przed nami. Mówią, co będzie się działo już niedługo

Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego postanowił zabrać głos w tej sprawie. Mężczyzna twierdzi, że na ten moment nie ma żadnych inicjatyw, aby odwołać to święto i zamknąć wszystkie cmentarze. Przez cały czas zatem trwają obrady nad tym, jak to rozwiązać. W swojej wypowiedzi jednocześnie apeluje, by uczcić pamięć o zmarłych wcześniej lub później, a nie właśnie 1 listopada. Dodaje również, aby przy spotkaniach na cmentarzach nie witać się czule ze wszystkimi członkami rodziny.

Rząd wprowadzi dodatkowe dni wolne od pracy przez Wszystkich Świętych i pandemię?

Bondar przyznał, że zespół zarządzania kryzysowego cały czas pracuje nad tym, w jaki sposób można zminimalizować tłumy na cmentarzach. Trwają dyskusje między innymi właśnie nad tym, żeby wprowadzić dodatkowe wolne. Ten plan wydawałby się mieć sens, ale jak każdy plan, ten również ma swoje minusy.

Ekspert alarmuje, nie idźcie na cmentarze 1 listopada. Ostrzega przed konsekwencjami: "Ludzie będą umierali na stojąco"

Rzecznik ministerstwa zdrowia również postanowił odnieść się do domniemań o dodatkowych dniach wolnych. Jego zdaniem z kolei takie rozwiązanie nie przyczyni się do wyeliminowania problemu. Na Wszystkich Świętych dużo osób wyjeżdża w odwiedziny do bliskich nawet na drugim końcu Polski, w związku z czym dodatkowe dni wolne od pracy oznaczałyby długi weekend, co tylko przyczyniłoby się do zachęcenia ludzi do wyjazdów.

Wiceminister zdrowia w jednej ze swoich wypowiedzi poparł pomysł, by Wszystkich Świętych rozłożyć w czasie. Na razie jednak nie podjęto żadnych konkretnych działań, a wszystkie pomysły pozostają do przedyskutowania przez rządzących.